Kıbrıs Türk Hukukunda boşanma sebepleri
Grounds of divorce under Turkish Cypriot Law
  1. Tez No: 140505
  2. Yazar: HASAN ESENDAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
oz Bu çalışmanın temel amacı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti' nde yürürlükte olan 1/98 sayılı Aile (Evlenme ve Boşanma) Yasası 'nda öngörülen boşanma sebeplerini bilimsel prensipler ışığında irdelemektir. Çalışmanın bütününde Modern Kıbrıs Türk Aile Hukuku kurallarının kaynağını teşkil eden Türk Medeni Kanunu 'yla (ve bazı konularda da T.M.K.'nın kaynak kanunu olan İsviçre Medeni Kanunu'yla) karşılaştırmalara yer verilmiştir. Gerek bu çalışmanın konusu gerekse Kıbrıs Türk Hukuku'nda başka herhangi bir konu, bugüne değin (birkaç istisna hariç) bilimsel çalışmalarda ele alınmamıştır. Bu sebeple karşılaştırmalı yöntem, çalışmanın ortaya çıkabilmesinde hem zorunluydu hem de kanımca çok faydalı oldu. Boşanma sebepleri incelenirken yararlanılan bir başka kaynak ise Yüksek Mahkeme içtihatlarıdır. Böylelikle çalışma, bir yandan inceleme konusuyla ilgili bilimsel prensipleri, diğer yandan ise aynı konulara uygulamada getirilen yaklaşımı ortaya koyarak; Aile Yasası 'ndaki hüküm ve kavramlara bilimsel bir bakış açısı getirebilmeyi hedeflemiştir. ABSTRACT The basic aim of this work is to analyze the grounds for divorce in the light of scientific principles, under the Family (Marriage and Divorce) Law, numbered 1/98, currently in the force in the Turkish Republic of Northern Cyprus. Throughout the whole of this work, space has been devoted to comparisons with the Turkish Civil Law which form the source of the rules of Turkish Cypriot Family Law (and in some areas, with Swiss Civil Law which is the source law of T.C.L). The topic of this work or any other topic of Turkish Cypriot Law has not (save a few exceptions) thus far been considered in scientific works. For this reason, the comparative method was both necessary and in my opinion very useful for the work to come into being. Another source used in analyzing the grounds for divorce is the decisions of the High Court. Thus the work is aimed at bringing a scientific viewpoint to the rules and concepts in the Family Law by putting forward the scientific principles relating to the topic examined on the one hand and the approach in practice to the same on the other. m
Özet (Çeviri)