Üsküdar ilçesinin nüfus ve aile yapısı: Ampirik bir araştırma
Population and family structure in Üsküdar an empiric survey
- Tez No: 140511
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Geography, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
oz Aile, bir toplumun temel direği ve toplum ile kişi arasındaki bağı sağlama görevini yerine getiren bir sosyal kurumdur. Bu görevin nasıl yerine getirildiğini açıklayan süreçler ise, ailenin başlıca fonksiyonlarını oluştururlar. Bu anlamda aileye sosyal, ekonomik ve psikolojik pek çok fonksiyon yüklenmiştir. Ailenin bu çok yönlü fonksiyonları nedeni ile, bütün toplumların tarihinde, tüm hukuk sistemlerinde ve tüm dinlerde ailenin önemli bir yeri bulunmaktadır. Ailenin bu denli önemine rağmen, toplumlardaki sosyal değişmeye paralel olarak, özellikle sanayi toplumlarında, çok hızlı bir değişime uğradığı görülmektedir. İşte bu çalışmanın amacı; Üsküdar ilçesinin aile yapısmm temel özelliklerinin saptanması ve incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda çalışmada, ilk önce nüfus ve aile ile ilgili temel kavramlar üzerinde durulmuştur. Daha sonra, genel nüfus sayımlarındaki verilere dayanarak, İlçenin nüfus yapısı teorik çerçevede incelenmiştir. Çalışmanın asıl ve en önemli kısmını ise, Üsküdar içinde yer alan 53 mahallede, 141 'i kadın ve 851 'i erkek olmak üzere aile reisi konumundaki 992 kişiyle yüzyüze yapılan ve 117 sorudan oluşan anket çalışması oluşturmaktadır. Ancak, tezin sırırlarını çok fazla aşacağı düşünülerek bu soruların tümü dikkate alınmamış, sadece hanehalkı özellikleri, evlilik konusundaki düşünceler ve ailedeki rol ve statü dağılımı ile ilgili soruların değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda, Üsküdar ilçesinde ailenin şehirleşme ve modernleşme doğrultusunda değişim içinde olduğu görülmüştür. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The family is the main pillar of a society and the social institution that performs the duty of establishing a connection between the society and the individual. The main functions of the family determine how this duty is performed. In this respect, the family is given many social, economic and psychological functions. Because of these important functions, the family has held an important place in the history of all societies, all legal systems and all religions. In spite of possessing such importance, it can be seen that the family has undergone rapid change parallel to social change in societies, especially industrial societies. The purpose of this work is to determine and examine the basic characteristics of the family structure in the Üsküdar district. Within the scope of this purpose, first basic concepts related to the population and family were taken into consideration in this work. Later, based on data from general population censuses, the district's population structure was examined within a theoretical framework. The essential and most important part of the project was the public survey consisting of 117 questions in Üsküdar's 53 wards, which entailed face-to-face encounter with 992 persons in the position of head of the family, 141 of which were women and 851 of which were men. However, all of the questions were not evaluated since such an evaluation would have gone beyond the boundaries of this thesis. Only questions related to the characteristics of the family members, their views regarding marriage and the distribution of family rolls and status were evaluated. As a result of this project it was seen that the family in the Üsküdar district has undergone change toward urbanization and modernization. IV