KOBİ'lerin finansmanında risk sermayesi ve yatırım bankacılığının rolü
The Role of venture capital and investment banking in SMSEs' financing
  1. Tez No: 140510
  2. Yazar: ÜNAL EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. N. HÜLYA TALÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
oz Türkiye ekonomisinin en önemli yapıtaşlanndan olan KOBİ'ler (Küçük ve Ortaboy İşletmeler), toplam istihdamının % 76 'sim, toplam yatırımların % 26, 5 'ini ve toplam ihracat kapasitesinin % 8 'ini gerçekleştirmektedir. Bütün bunlara karşın KOBİ'lerin kredilerden aldıkları pay % 5 dolaylarındadır. Ülke ekonomisine sağlamış oldukları bu önemli katkılara karşın KOBİ'lerin toplam kredilerin ancak % 5 'ine sahip olmalarının temelinde; ülkemizdeki bankaların küçük çaplı firmalardan ziyade büyük çaplı firmalara ve kurumlara büyük kredi vermeyi tercih etmeleri yatmaktadır Banka kredilerinin dışında KOBİ'ler için çok önemli bir alternatif finansman yöntemi olan risk sermayesi finansman modeli; direkt bir özsermaye yatırımı olup, çoğunlukla teknolojik yatırımları finanse etmektedir. Bu modelde risk sermayedarı bankalardan farklı olarak direkt şirkete ortak olmakta ve risk almaktadır. 1970'li yıllardan bu yana özellikle ABD'de çok büyük boyutlara ulaşan risk sermayesi yatırımları, ülkemizde ise 1990'lı yıllardan sonra gelişmeye başlamıştır. Günümüzde bu alanda faaliyet gösteren birkaç adet risk sermayesi şirketi bulunmakta olup, yatırım miktarı milyon dolarlar düzeyindedir. Bunun temel nedeni; uzun yıllardır devam eden yüksek enflasyon ve yüksek reel faiz oranlarının, yatırımcıların risk almadan kısa vadede yüksek getiri sağlamalarına imkan tanıyor olmasıdır. Amerika ve Avrupa pazarının doyma noktasına geldiği, uluslararası risk sermayesi fonlarının yeni yatırım alanları bulmaya yöneldiği bu dönemde gelişmekte olan pazarlara ilgi artmaktadır. Ülkemizde bu doğrultuda risk sermayedarlarının önünü açacak devlet destekli çeşitli yapısal düzenlemeler yapılmalı ve biran önce hayata geçirilmelidir. Devletin mali sistemi güçlendirmek amacıyla bankalara borç veya ortaklık olarak sermaye aktarımının gündemde olduğu bugünlerde, devlet destekli yeni risk sermayesi şirketlerinin kurulması sermaye piyasasının daha da gelişmesine zemin hazırlayacak ve ülkemizde yatırım yapmak isteyen yabancı risk sermayesi şirketlerinin önünü açacaktır. IH
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Small and medium-sized enterprises (SMEs), which are one of the largest part of Turkish Economy, constitute 76% of the gross employment, 26,5% of the gross investment and 8% of the exports capacity. However, their share in the existing credit stock is only 5%. The basic reason for their relatively small portion in the existing credits stock despite their important contribution to the country's economy is the tendency of the banks in our country to prefer giving large amounts of credits to the large firms instead of small firms. i Besides bank credits, a crucial alternative financing method for SMSEs, venture capital financing model is a direct shareholdeers' equity investment, which generally finances technological investments. Venture capital financing method, which has expanded dramatically since 1970s especially in USA, began developing in our country after 1990s. Today, there are a few venture capital companies that specialize in this financing method, whose investment is at million-dollars level. The basic reason for this is the fact that investors can obtain high profits from short-term investments without taking high risks due to the enduring high inflation and high interest rates. The interest in the developing markets is growing in this period where American and European markets have reached their threshold level and international venture capital funds are inclining towards finding new investment areas. New structural regulations supported by government that will help venture capitalists should be developed and then put in action as soon as possible. Establishment of the new venture capital companies that are supported by the government leads up to develop the capital market and makes new foreign venture capital investment possible at this period of time when the capital transfer to banks put on agenda by the governmet to make financial system strong. IV