Welfare-reducing effect of destabilizing speculation: A negative informational externality case
Kararsızlaştırıcı spekülasyonun refah azaltıcı etkisi: Olumsuz bir bilgisel dışsallık durumu
  1. Tez No: 140513
  2. Yazar: VOLKAN HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ MUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
öz Tam rekabet piyasası koşullan altında, rasyonel spekülasyon birinci en iyi Pareto en uygun duruma ulaşır. Bu koşullar risk yansızlığını içerir ve toplam refahın sonuçlarıdır. Eğer bütün refah değil ama yalnızca riskten kaçınan bîr kesimin refahı düşünülürse, rasyonel spekülasyon daha az kararlı denge fiyatlarına yol açabilir. Bu kararsızlaştırıcı spekülasyon faydada bir azalmaya neden olabilir. Bu bağlamda spekülasyonun önemli bir yanı piyasa fîyatlarınca iletilen bilgidir. Spekülatörler özel bilgileriyle piyasa fiyatlarının bilgisel içeriğini değiştirebileceklerinden dolayı piyasada bulunan kimselere bir dışsallık verirler. Spekülatörlerin özel bilgileri eksik olduğunda, dışsallık olumsuzdur. Yeni spekülatörlerin girişi fiyatların piyasadaki kimselere göre bilgiselliğini azaltır. Yanlış bilgilenimin olumsuz etkisi, artan spekülasyonun risk paylaşım yararından ağır gelirse net sonuç refah azalması olabilir. ABSTRACT Under perfectly competitive market conditions, rational speculation leads to first- best Pareto optimality. These conditions involve risk neutrality and they are results of total welfare. If it is considered not overall welfare but only one sector with risk-averse agents, rational speculation can lead to less stable equilibrium prices. This destabilizing speculation can cause a decrease in utility. In this context, an important aspect of speculation is the information communicated by market prices. Since speculators with private information can change the informational content of prices, they inflict an externality on those agents already in the market. When the private information of speculators is imperfect, the externality is negative. The introduction of new speculators lowers the informativeness of the prices to existing agents. In case the negative effect of misinformation outweighs the risk sharing benefit of increased speculation, the net result would be that of welfare reduction. m
Özet (Çeviri)