Bunker Konvansiyonu ve Konvansiyon'un Türkiye açısından değerlendirilmesi
Bunker Convention and its validity in application in Turkey
  1. Tez No: 140514
  2. Yazar: CANAN ÖZLEM ILGIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Law, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
oz Çevre kirliliği, çağımızda dünyanın en önemli sorunlarından biridir. Deniz kirliliği de bu sorunun önemli bir bölümünü teşkil etmektedir. Deniz kirliliği kara kökenli, hava kökenli ve deniz kökenli deniz kirliliği olmak üzere 3 bölüme ayrılabilir. Hava kökenli ve karadaki faaliyetlerin neden olduğu deniz kirliliği pek önemli miktarda olmamakta, kirlilik esas itibariyle gemilerden kaynaklanmaktadır. Gemilerden kaynaklanan deniz kirliliği; çatma, karaya oturma gibi kazalardan kaynaklanabileceği gibi, bunker işlemleri sırasında da örneğin; denize sintine basılması olarak da meydana gelebilir. Bu çalışmanın amacı özellikle bunkerden kaynaklanan deniz kirliliği üzerine yoğunlaşmaktır. Bu konuda son yıllarda“Bunker Kirlilik Zararından Hukuki Sorumluluğa ilişkin Uluslararası Konvansiyon”kısaca“Bunker Konvansiyonu”Londra'da, Uluslararası Denizcilik Örgütü tarafından 2001 yılında hazırlanmış ve katılıma açılmıştır ancak Türkiye henüz buna taraf olmamıştır. Çalışmada ilk önce kirlilik bölümüne yer verilmiş, bunkerden kaynaklanan kirliliğin, deniz kirliliğinde yeri belirlenmiş, çalışmanın ikinci bölümünde konvansiyon Türkiye'nin çıkarları açısından yorumlanmış, üçüncü bölümde deniz kirliliğine ilişkin olarak ulusal mevzuatımıza yer verilmiş, konuya ilişkin ulusal ve uluslararası düzenlemeler mukayeseli olarak incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise Türkiye'nin bu konvansiyonu onaylaması konusunda gerekçeler ile bir öneri getirilmiştir. ABSTRACT In our age environmental pollution is one of the very important problems of the world. Marine pollution is a very wide part of it. Regarding their origin marine pollution is divided into 3 parts as weather, territorial and sea originated pollution. However the main cause of marine pollution can be considered as ships in accidents such as collisions, groundings. Whereas marine pollution very possibly occurs during the bunkering operation as a result of leakage, dumping or discharging bilge oil. The main purpose of this study is to focus on marine pollutions resulted from bunker and discuss the conditions of liability.“International Convention on Civil Liability for Bunker Oil Pollution Damage”, shortly“Bunker Convention”which was signed by IMO in 2001 in London, hasn't been ratified by Turkey yet. In the first part of the study, pollution from ships bunker's is examined with the references to the general pollution. In the second part, convention is translated and interpreted. In the third part, the topic is examined considering available circumstances and interests of the country with the restrictions, contradictions and tendencies related to the national and international regulations and rules. The last part of the study brings a proposal for Turkey to ratify the convention. m
Özet (Çeviri)