Ekonomik kalkınma bağlamında yerel yönetimlerin özerkliği
Autonomy of local governments in the context of economic development
- Tez No: 609216
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmanın amacı, yerel yönetimlerin özerkliği ile kalkınma arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Kalkınma kavramının yavaş yavaş kendini hissettirmeye başlaması aydınlanma dönemine dayanır. Aydınlanma düşüncesi bilimsel yaklaşımda getirdiği dönüşümle birlikte üretim biçimi ve ekonomiyi de etkilemiştir. Bugüne kadar etkisi ile modern kalkınma anlayışının biçimlenmesinde çok etkili olmuştur. Ülkeler üretim faktörlerini doğru şekilde kullanarak, vatandaşların refah seviyesini yükseltmek amacındadırlar. Bunun için ülkenin teknik altyapı seviyesi, kalkınmanın daha hızlı ve etkili olmasını sağlayacak önemli unsurlardandır. Ekonomi literatüründe önemli bir kavramsal ayrım dikkati çekmektedir. Büyüme ve Kalkınma kavramları bazı dönemlerde aynı anlama geldikleri düşünülerek kullanılagelmişlerse de büyüme kavramı, sadece Gayri Safi Milli Gelir'deki oransal artışı ifade ederken, kalkınma ise, üretim ve teknolojideki yenilikler ile ortaya çıkan sosyo-ekonomik ilerlemeleri de içerir. Bölgelerin ve yerel birimlerin yol, su ve elektrik gibi alt yapı ihtiyaçlarının karşılanma düzeyi bölgenin gelişmişlik düzeyini belirlemek için önemli bir değişkendir. Sınırlı bir coğrafyada yaşayan görece küçük bir topluluğun ortak ihtiyaçlarını karşılamak içim oluşturulan idari birimler yerel yönetimler diye adlandırılmaktadır. Yerel yönetimlerde özerklik, hizmeti yerelde en yakın birimin sunmasının hizmet sunumunun daha verimli olacağı kabulünden dolayı kamu hizmetlerinde maliyet düşürücü bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda yerel yönetimlerin yasalarla sorumlu oldukları hizmet alanlarının ekonomik büyüklükleri ve doğrudan veya dolaylı olarak ekonomiye etkileri bulunmaktadır. Bu çalışmada yerel yönetim hizmetlerinin bölgesel kalkınma üzerindeki etkisine dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla görüşme grubundan elde edilen veriler, görüşmecilerin açık veya örtülü olarak vurguladıkları kavramlar kodifiye edilmek suretiyle incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre yerel yönetimlerin bölgesel kalkınmada etkin bir rolü olduğu, ekonomik kararları alma konusunda yetkilerle güçlendirilmelerinin kalkınma üzerinde olumlu etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between the autonmy of local governments and development. The beginning of the concept of development dates back the period of enlightenment when it gradually made itself emergent. The idea of enlightenment has influenced the mode of production and economy with the transformation it has brought in the scientific approach. It has been very effective in shaping the modern development understanding with its effect until today. Countries aim to raise the welfare level of citizens by using production factors properly. For this reason, the level of technical infrastructure of the country is one of the important elements that will make development faster and more effective. An important conceptual distinction draws attention in economic literature. Although the concepts of Growth and Development have been used with the assumption that they have the same meaning in each period, the concept of growth refers only to the proportional increase in Gross National Income, while development includes socio-economic progresses that arise from innovations in production and technology. The level of meeting the infrastructure needs of the regions and local units such as roads, water and electricity is an important variable to determine the development level of the region. The administrative units established to meet the common needs of a relatively small community living in a limited geography are called local governments. Autonomy in local governments has a cost-reducing effect on public services, since it is recognized that provision of services will be more efficient if the nearest local service is provided. At the same time, the economic size of the service areas in which local governments are responsible by law and have direct or indirect effects on the economy. In this study, it is aimed to draw attention to the effect of local administrations on regional development. For this purpose, the data obtained from the interview group were examined by codifying the concepts that the interviewers emphasized explicitly or implicitly. According to the findings, it has been concluded that local governments have an effective role in regional development and that empowerment in decision making about economic matters has a positive effect on development.