The Relation between father involvement and behavioral problems of preadolescents
Babanın katılımı ve ergen öncesi çocukların davranışsal problemleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 140534
  2. Yazar: CEYDA YILMAZÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
VI ÖZET Babanın Katılımı ve Ergen Öncesi Çocukların Davranışsal Problemleri Arasındaki İlişki Ceyda Yılmazçetin Bu araştırma temel olarak babanın çocuklarının hayatına katılım düzeyleri ile çocuklarının davranışsal problemleri, okul performansı ve yeterlilik becerileri arasında bir ilişki olup olmadığını incelemektedir. Bunun yam sıra, babaların daha katılımcı olmalarını etkileyecek olan değişkenlere, annenin çalışma durumu, çocuğun cinsiyeti ve babanın işinden ve maaşından memnuniyet seviyesine, ve hangi alanda çocuklarının hayatma en çok katılımcı olduklarına da bakılmıştır. Son olarak, babanın“baba”,“çocuk”ve“ev”kelimelerine ne tür anlamlar yüklediği ve bunların kendisinin katılım düzeyi ve çocukların davranışsal problemleri, okul performansları ve yeterlilik becerileri ile ilişkisi olup olmadığa bakılmıştır. Çalışmaya, İstanbul'daki özel okulların altıncı ve yedinci sınıflarına gitmekte olan 75 öğrenci ile onların babalan katılmıştır. Babalar araştırmacı tarafından geliştirilen Baba Katılım Formunu ve Duygusal Anlam Ölçeğim doldurmuşlardır. Çocuklara ise“11-18 yaş arası Gençler için Kendini Değerlendirme Ölçeği”verilmiştir. Sonuçlar göstermiştir ki babalar en çok çocuklarının hayatına onlarla ilgili sorumlulukları alarak dahil oluyorlar. Çalışma babaların ez az sıklıkla yapabildikleri şeyin çocuklarıyla birebir ve doğrudan meşgul olmak olduğunu göstermiştir. Babanın çocuklarının hayatına dahil olma oram, çocuğun cinsiyetine ve işinden ve maaşından memnun olup olmadığına göre değişmezken, eşlerinin çalışıp çalışmamasına göre etkilendiği ve eşlerin çalışan babaların çalışmayanlara oranlara çocuklarının hayatma daha fazla dahil oldukları bulunmuştur.vıı Erkek çocuklarının kızlara oranla daha fazla agresif ve saldırgan davranış sergileme eğiliminde oldukları, ancak daha fazla davranışsal probleme sahip olmanın cinsiyete göre değişmediği görülmüştür. Bu çalışma, babaların katılımı ile çocukların hem tüm davranışsal problemleri hem de dışa yönelik davranışsal problemleri arasında olumsuz yönde bir ilişki olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, babaların çocuklarıyla meşgul olma seviyeleri ile çocukların içe yönelik, dışa yönelik ve tüm davranışsal problemleri arasında olumsuz yönde bir ilişki olduğu bulunmuştur. Duygusal anlam ölçeği sonuçlan, babaların babalığı ve bir çocuk sahibi olmayı ve evim“ iyi, güzel, zevkli ve hoş bir şey olarak tarif etmektedirler. Çocuk sahibi olmanın onlara ayrıca canlılığı, gençliği, yumuşaklığı ve hızlılığı çağrıştırdığı bulunmuştur. Babaların bu üç kelimeye yükledikleri anlamlar ile ulaşılabilirlik düzeyleri arasında negatif bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Diğer bir deyişle, babalığın, çocuk sahibi olmanın ve evin bir anlam ifade etmediği ya da negatif bir anlam taşıdığı durumlarda babanın ulaşılabilirlik oranının düşme eğiliminde olduğu gözlemlenmiştir. Bir negatif ilişki de, çocukların yeterlilik becerileri ile babanın ”baba“ ve ”ev" kavramına yaptığı duygusal atıflar arasında görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The relation between father involvement and behavioral problems of preadolescents by Ceyda Yılmazçetin The present study investigated the relationship between the level of father involvement and school performance, total competence, and behavioral problems of preadolescents. Whether the level of involvement of fathers differ due to the employment status of mothers, the gender of preadolescents and the satisfaction level of fathers with their salary and job was examined. In addition, the dimensions in which fathers were most involved with their children were investigated. Further, the attributions of fathers to the words“father”,“child”and“home”were explored to find out what these concepts mean for them and whether their attributions relate to level of father involvement and children's behavioral problems. Subjects consisted of 75 fathers and their 75 preadolescent children in the 6th and 7th grades of high school. Fathers filled the Father Involvement Scale developed by the researcher and the Semantic Differential Scale. Child Behavior Checklist (Youth Self Report form) was administrated to the preadolescents. The results showed that fathers were involved in the responsibility dimension significantly more than engagement and availability dimensions. The lowest level of involvement of fathers was observed on the engagement dimension. The level of father involvement did not differ due to the level of satisfaction of fathers with their salary and job and the gender of preadolescents contrary to the expectations. Only the employment status of mothers was found to affect the level of father involvement. For middle and upper-middle SES fathers, the employment status of mothers seems to be the most important factor affecting the level of father involvement.The preadolescent boys had higher external problem scores than preadolescent girls but there was no difference in terms of total behavior problem scores. Contrary to expectation; there was no relation between preadolescents' school performance and father involvement, and a negative relationship was found between total competence and involvement in the responsibility dimension. However, as expected, there were negative relations between total father involvement and total behavior problems and external behavior problems of preadolescents. In particular, the engagement subdimension of father involvement was found to be negatively related with total behavior problems, and external and internal problems of preadolescents. Engagement was found to be the most important aspect of father involvement in term's of affecting behavioral problems of preadolescents. The results of the semantic differential scale showed that fathers tended to perceive being a father, having a child and a home positively as described by the adjectives 'good', 'beautiful', 'pleasant' and 'enjoyable'. Negative relationships were found between the attributions of fathers to these three words and their level of father involvement. Results indicated that neutral or negative attributions to the words“father”,“child”and“home”was associated with low availability of the fathers. There were also negative relationships between the connotations of the words“father”and“home”and total competence of preadolescents.