Babanın çocuk davranış problemleri ve iyi olma hali üzerindeki etkisi
The impact of father on the behaviour problems and well-being of children
- Tez No: 454237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER MÜCAHİT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada 8 - 10 yaş aralığında bulunan çocuklarda baba katılımı ile davranış problemleri ile iyi olma hali arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır.Araştırma İstanbul ili içindeki Avrupa yakasında bulunan 9 farklı ilçede yaşayan 8 -10 yaş arası 274 çocuk, anneleri ve babaları ile gerçekleştirilmiştir. Babaların kişisel ve ailesel özelliklere ilişkin veriler“Baba Bilgi Formu”, babaların baba katılımına ilişkin veriler“Baba Katılım Ölçeği”, çocukların davranış problemlerine ilişkin veriler“Conners Anne-Baba Değerlendirme Formu”, çocukların iyi olma haline ilişkin veriler araştırmacı tarafından hazırlanan“Çocukların İyi Olma Hali Anketi”kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde Bağımsız Gruplar için T-testi ve Pearson Momentler Çarpımı Katsayı tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre babaların kız çocuklarına yönelik daha fazla katılımda bulundukları bulunmuştur. Baba katılımının yüksek olduğu çocuklarda iyi olma halinin yüksek olduğu bulunmuştur. Baba katılımının çocukların davranış problemleri üzerinde etki ettiği bulunmuştur. Anne ve babanın çocuklarını davranış problemleri açısından ayrı olarak değerlendirmeleri ilişkisel olarak anlamlı bulunmuştur. Son olarak Çocukların iyi olma hali ile bunu ölçen göstergelerin ilişkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the relationship between 8 to 10 year old children and their fathers. Factors as the participation of the fathers in the education of the children and the well-being situation were considered in this study.The research was carried out with 274 children their mothers and fathers who live in nine different areas İstanbul. The data of the fathers personal and family traits were collected by the“Fathers Demographic İnformation Form”, the data of the participation involvement by the fathers were collected by the“Father İnvolvement Scale”, the data of the childrens behaviour problems were collected by the“ Conners' Parent Rating Scale”and the date of the childrens well- being situation were collected by“Child well-being survey”, which was prepared by the analyst. One Way Anova Analysis and Pearson Product Moments Correlation coefficient were used for statistical analyses. According to study, fathers participate more of their daughters. The more participation children get from their fathers the higher is the rate of their well-being situation. Furthermore, the father's participation has also an influence on the behaviour problems of the children. İt was found, that there is relation between fathers and mothers judge according their children's behaviour problems. Last but not least, the children's well-being and the means to measure this observation are in relation to each other.