How does paternal involvement during marital conflict contribute to young children's socioemotional outcomes?
Evlilik çatışmasında babanın katılımı küçük çocukların sosyo-duygusal gelişimine nasıl katkıda bulunur?
- Tez No: 804866
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA ÇORAPÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Aile, anne-baba ya da baba-çocuk gibi var olan her ilişkinin birbirini etkilediği bir sistemdir. Geçmiş araştırmalar, evlilik çatışmasının babaların çocuklarıyla etkileşimini, bakım faaliyetlerini ve çocukların sosyo-duygusal uyumunu olumsuz etkilediğini göstermiştir. Buna karşın, hiçbir çalışma henüz çocukların sosyo-duygusal uyumunu, evlilik çatışması ve baba katılımı bir arada incelememiştir. Bu çalışma, geniş bir örneklem içeren“Türkiye'de Çocuk Yetiştirme Tutumlarının Sosyo Kültürel ve Psikolojik Öncüllerinin ve Sonuçlarının Kuşaklararası, Kuşak İçi ve Gelişim Dönemleri Temelinde İncelenmesi ”adlı bir proje kapsamında yürütülmüştür. Belirtilen değişkenlerin birbirleriyle ilişkileri ve evlilik çatışmasının yeni yürümeye başlayan çocuklar üzerindeki rolünü baba katılımının farklı seviyeleri ile etkileşimine bakarak incelenmiştir. Araştırmaya 13-40 aylık çocuğu olan anneler (699 erkek, 676 kız) katılmıştır. Katılımcılar; kapsamlı bir demografik form, evlilik çatışması, baba katılımı (baba etkileşim ve bakımı), çocukların sosyal-duygusal uyumu ve anne katılımı ölçeklerini doldurmuştur. Hiyerarşik regresyon analizi, anne katılımı ve evlilik çatışmasının baba etkileşim ve bakımını yordadığını göstermektedir. Ek olarak, evlilik çatışmasının yeni yürümeye başlayan çocukların davranış sorunlarını yordamaktadır. Ayrıca, bütün olarak baba etkileşim ve bakımı yeni yürümeye başlayan çocukların sosyal yetkinliği göreceli olarak açıklamaktadır. Baba etkileşimi ile evlilik çatışması arasında bir etkileşim bulunmuştur. Buna göre, evlilik çatışması ile yeni yürümeye başlayan çocukların sosyal yetkinlikleri arasındaki ilişki ancak baba etkileşimi yüksek olduğunda anlamlı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The family is a system in which each existing relationship, such as mother-father or father-child, affects each other. Past research has shown that marital conflict negatively impacts fathers' engagement, their direct care activities, and children's socio-emotional adjustment. No study has yet examined children's socio-emotional adjustment by examining the combination of marital conflict and paternal involvement. The present study is in the scope of a representative project called“Socio-cultural and Psychological Antecedents and Consequences of Child-rearing Styles Across Generations and Developmental Stages in Turkey”and investigated the relationship between these variables as well as the role of marital conflict on toddlers' socio-emotional adjustment in the combination of low and high paternal involvement. Mothers with children aged 13-40 months (699 boys, 676 girls) participated in the study. They completed a comprehensive demographic form, marital conflict, paternal involvement (i.e., paternal engagement and paternal care), toddlers' social-emotional adjustment, and mother involvement scales. Hierarchical regression analyses showed that maternal involvement and marital conflict uniquely contribute to paternal engagement and care. Additionally, marital conflict has a unique contribution to toddlers' behavioral problems. Likewise, paternal engagement and care in total have a relatively main effect on toddlers' social competence. There was an interaction between paternal engagement and marital conflict such that the relationship between marital conflict and toddlers' social competence was significant only when paternal engagement was high.