Yazılı basında yer alan şiddet içerikli haberlerin polis üzerindeki etkisi
The Effect of the violence related press news on police
- Tez No: 140738
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET YAZILI BASINDA YER ALAN ŞİDDET İÇERİKLİ HABERLERİN POLİS ÜZERİNE ETKİSİ Fatih BALCI Yüksek Lisans Tezi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Prof. Dr. Suat GEZGİN Ocak 2003 Araştırma, Türk polisinin hizmet sunduğu vatandaşa karşı daha verimli ve kaliteli bir hizmet verebilmesi açısından kendisini etkileyen unsurlardan ekonomik, sosyal, çalışma şartları ve saatlerinin yanında, görevi esnasında psikolojik olarak daha rahat ve huzurlu olmasını engelleyen diğer etkenlerden birisi olarak görülen yazılı basının ve içerisinde yer alan şiddet haberlerinin ne derece etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırmada genel anlamda polisin yapısı, basının kapsamı, şiddet kavramı, şiddet içerikli haberlerin basındaki yer alış şekilleri ile bunun polis üzerindeki etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Genel tarama modeli çerçevesinde literatür taraması ve anket tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda polisin yazılı basındaki şiddet haberlerinden olumsuz yönde etkilendiği, şiddet haberlerinin daha az oranda basında yer almasının hem toplumda suç oranını azaltacağı hem de polisin performans ve motivasyonunu arttıracağı görüşü ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF THE VIOLENCE RELATED PRESS NEWS ON POLICE Fatih BALCI Master's Thesis, Institute of Social Sciences Press Science Main Branch Thesis Lecturer: Prof. Suat GEZGİN, Ph.D. January 2003 This research aims to bring up the effects of press and their violence related news on police as they badly affect the peace and tranquility of police when they overwork in socially bad conditions in respect to provide the public more efficient and more qualified services. The structure of police, the scope of media and especially the press, the concept of violence, how the violence news take place in press and those effects on police have been tried to be explained in this research. In this research, literature scanning and polling techniques have been used in the frame of general scanning model. At the end of this research, those have been come to light that police are badly affected by the violence news released by press and the less the violence related news takes place on press not only the fewer crimes would be committed in the society but also the higher performance and motivation police would have in the end.