Gelişmekte olan ülkelerde enflasyon hedeflemesi politikası ve Türkiye'de uygulanabilirliği
Inflation targetinpg policy in developing countries and applicability in Turkey
  1. Tez No: 140737
  2. Yazar: SERDAR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN ALKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
20. yüzyılın son on yılında, merkez bankalarının karşılaştığı temel sorun para politikası konusunda hangi stratejinin sürdürüleceğidir. Son yıllarda oldukça popüler olan bu stratejilerden birisi enflasyon hedeflemesidir. Bu çalışmanın amacı, enflasyon hedeflemesini teorik perspektiften değerlendirmektir. Çalışma, bu stratejinin Türkiye'de uygulanabilirliğine odaklanmıştır. 1990Tı yıllardan bu yana, gelişmiş ve gelişmekte olan pek çok ülkede başarıyla uygulanmış ve enflasyon oranı aşağıya çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
The key issue facing cenrtal banks as we approach the end of twentieth century is what strategy to pursue in the conduct of monetary policy. One choice of monetary strategy that has become increasingly popular in recent years inflation targeting. This study focus on practicability of this strategy in case of Turkey. Inflation targeting has been adopted by a number of developed and developing countries since 1 990, and all have succeeded in bringing down inflation. m