Türkiye'de televizyon alanında küresel-yerel birlikteliği: CNN Türk ve CNBC-e örneği
Global-local integration in the field of TV in Turkey: The example of CNN Turk and CNBC-e
- Tez No: 140739
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
oz Geniş izleyici kitlesine seslenebilmek amacıyla dünya çapında bir çok ülkede üretim ve yatırımda bulunan küresel medya devleri Türkiye'de de küresel-yerel birlikteliğinin örneklerini sunmaktadır. Tezimizde küresel-yerel birlikteliği olgusundan söz edilerek bu bağlamda CNN Türk ve CNBC-e kanalları ile ilgili olarak konunun uzman kişileriyle yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Küresel-yerel birlikteliklerini gerçekleştiren medya şirketleri bu sayede birbirleri ile program alışverişi yapabilmekte, birbirlerinin dağıtım kanallarını kullanabilmekte ve böylece de geniş kitlelere ulaşabilmektedir. Türkiye'de televizyon alanında yabancı sermaye gruplarının yerel kuruluşlarla birliktelikler gerçekleştirme istekleri karşısında RTÜK engelinin yer aldığı görülmektedir. Ancak içinde bulunduğumuz çağı iletişim çağı olarak kabul edersek dünya çapında medya alanında yaşanan küresel-yerel birlikteliklerinin çoğalmaya devam edeceğini söylememiz mümkündür. ABSTRACT Media giants, which have been keen on production and investment in many countries in the world for the purpose of addressing larger audiences, represent the examples global-local co-operation. Considering global-local co-operation in the context of this thesis, interviews have been held with media specialists in CNN Türk and CNBC-e Channels. Media companies realising global-local co-operation can exchange programs among themselves reach the masses by using the distribution channels of each other. It has been observed that Supreme Board of Radio and Television appears to be an impediment to the co-operation between the representatives of foreign capital and local companies. Nevertheless, if we assume the present period of time as the age of communication, it can be possible to state that global-local co-operations throughout the world will inevitably continue to increase. in
Özet (Çeviri)