Halkevi dergiciliğine bir örnek - Kayseri Halkevi Neşriyatı: Erciyes
An Example of publichouse periodicals Erciyes: A publication of Kayseri Publichouse
  1. Tez No: 140756
  2. Yazar: FUNDA ÇALIK BAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL ÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Atatürk, Türk Milletinin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşması için önemli kurumlar oluşturmuştur. Bu kurumlar Cumhuriyet Halk Partisi, Türk Di! Kurumu. Türk Tarih Kurumu ve Halkevleridir. Cumhuriyet rejiminin kültür merkezleri olarak kurulan Halkevleri, Atatürk Devrimleri doğrultusunda, köylü ve gençlik başta olmak üzere halkı, siyasal, kültürel ve ideolojik açıdan eğitmek amacını gerçekleştirmiştir. Araştırmanın Giriş Bölümü'nde, 19 Şubat 1932'de açılan Halkevlerinin ve şubelerinin çalışmaları anlatılmıştır. Bu Şubeler, Dil, Tarih, Edebiyat Şubesi, Güzel Sanatlar Şubesi, Temsil Şubesi, Spor Şubesi, Sosyal Yardım Şubesi, Halk Dershaneleri ve Kurslar Şubesi, Kütüphane ve Yayın Şubesi, Köycülük Şubesi. Müze ve Sergi Şubesi'dir. Halkevlerinin Mayıs 1950'de kapatıldığında sayısı 478'e ulaşmıştır. Halkevlerinin kapatılışı bu bölümde genel olarak anlatılmıştır. Kayseri Halkevi 24 Haziran 1932 tarihinde açılan 20 Halkevi arasındadır. Kayseri Halkevi ve Şubelerinin çalışmaları Birinci Bölümde incelenmiştir. Halkevinde, Cumhuriyet ve İnkılap prensiplerinin kökleşmesi, halk şairlerinin tanıtılması, salgın hastalıklar, Kayseri tarihi konularında konferanslar verilmiş. tiyatro gösterileri, spor müsabakaları düzenlenilmiş, okuma yazma ve yabancı dil kurslar açılmış, köylünün teknik aletler edinmesi için çalışılmıştır. İkinci Bölümde, Kayseri Halkevi, Dil, Tarih ve Edebiyat Şubesi tarafından çıkarılan Erciyes Dergisi incelenmiştir. Mart 1938'de ilk sayısı yayınlanan Derginin 6-7-8. sayıları birlikte, yirmi dört sayısı ise iki aylık olarak çıkmıştır. Bunun sebebi savaş sebebiyle yurtta kağıt sıkıntısı çekilmesidir. 9., 10., 11. ve 12. sayılarda yayın tarihi verilmemiştir. Şubat-Mart 1950 tarihli 84-85/ sayısı ile yayın hayatı son bulmuştur. Üçüncü bölümde Erciyes Dergisi'nde yayınlanan yazılar konularına göre ayrılarak özetlenmiştir. Dergi'nin sayı dizini, dış kapak örnekleri ve Kayseri Halkevi yayınları, ekler kısmında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mustafa Kemal Atatürk's set ups were important foundations to convey Turkish Nation to the level of Contemporary Civilisation which are Republican People's Party. Turkish Language Institution, Turkish History Institution and Republic Houses. Founded as the cultural centres of Republican Regime. Republic Houses educated the nation with its youth and villagers politically, culturally and ideologically. In the introduction of this study, with their opening in 19 February 1932 and their workings. Republic Houses with their sections are examined in general. These sections are Language. History, Literature, Fine Arts, Theatrical Performance, sports. Social Help, Villagers, Library and Publication, Museum and Eşhibition Sections, and Public Schools and Courses. The Introduction also contains the closing process of Republic Houses in May 1950 when they have reached to the number of 478 in the country. Kayseri Republic House is among the twenty of them which were opened on 24 June 1932. The first part examines the studies of Kayseri Republic House and its Sections. The studies are generally: the presentation of the Public Poets, giving lectures about the expanding of the principles of the Republic and Revolution. plagues and the History of Kayseri, arrangigng theatrical performances and sports competitions, opening courses on reading writing and foreign language and working for providing technical improvement of the vilagers. In the Second part Erciyes Magazine which was published by the Language. History and Literature Section of Kayseri Republic House is examined. The first issue of the magazine is published in March 1938: its 6th 7th and 8ih issues are published together and its twenty-four issues are published in two months periods because of the lack of paper in the War years. The date of publication is not given in the 9lh, 10th, 1 1th and 12th issues and the publication life of Kayseri magazine is ended with its 84th and 85,h issues in March 1950. In the third Part the article in Erciyes Magazine are grouped according to their topics and summarised. The issue list of the and cover examples are given in the pari of the publications of Kayseri Republic House and appendix.