Türk romanında siyasi ve sosyal içerikli gelecek kurguları
Political and social future fictions in Turkish novel
  1. Tez No: 140758
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ÜNSER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FATİH ANDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 347
Özet
oz Bu tezde Türk romanında sosyal, siyasi ve felsefi boyutları bulunan gelecek kurgulan ele alınmıştır. Böyle bir konunun ana belirleyicisi zamandır. Bir romanda olayın geçmişte veya aktüel zamanda geçmesinin, o romanın konusuna herhangi bir zorlayıcı etkisi bulunmaz; fakat gelecekte geçen bir romanın, zamanının gelecek olarak belirlenmiş olması, beraberinde bazı amaçlan da getirmektedir. İncelemenin tasnifi bu amaçlar doğrultusunda yapılmıştır. Çalışmada bu tür romanların, geleceğe dair öngörülerde bulunma, geçmişe veya aktüel zamana eleştiriler getirme ve romanın genelinde dolaylı ya da bir bölümünde doğrudan, çözüm önerileri sunma doğrultusunda birleştikleri görülmüştür. Bu üç unsurun incelenmesi romanlardaki sosyal, siyasi ve felsefi alt yapıyı da ortaya çıkarmaktadır. Tezin giriş kısmında, gelecek kurgulanna öncülük etmiş olan ütopyalann, ters-ütopyalann ve Türk romanındaki örneklere model teşkil etmiş olan batı romanındaki gelecek kurgularının siyasi seyirlerine de ayrıntılı bir biçimde yer vererek; konuyu mümkün olduğu kadar kapsamlı bir şekilde incelemeye çalıştık. Türk edebiyatmda siyasi romanların genellikle geçmişe dönük olduğu ve özellikle tezli roman yazarlarının tezlerini tarihe ve aktüel zamandan geride kalmış olaylara dayandırdıklan görülmektedir. Gözünü geleceğe çevirmiş ve Türk fikir hayatında henüz baş göstermemiş“gelecek bilim”çalışmalarına öncü olabilecek bu kısıtlı sayıdaki yazarın romanlarından; siyasi, sosyal ve felsefi açılımlan ortaya çıkarmak bu tezin temel meselesidir. ABSTRACT At this thesis, future fictions which have social, political and philosophical dimensions in Turkish novel have been examined. The main characteristic of such a topic is time. An event that takes place in the past or actual time in a novel doesn't have a forcing affect on its topic; but the time of a novel takes place in the future, because the time of novel is determined as future bring some aims together with it. The classification of the review has been done in the direction of the aims. In the study, it has been observed that these kinds of novels combine in fore sighting about future, criticizing to the past or actual time and presenting solution suggestion indirectly in general or directly in one part. Examining these three elements has also produced the social, political and philosophical background in the novels. In the introduction part of the thesis, we tried to examine the topic as possible as comprehensive bringing about in detail to Utopias leading future fictions, opposite Utopias and political progresses of future fictions in Western novel which acted as a model for the examples of Turkish novel. It is seen that in Turkish literature political novels generally have a retrospective look and especially novelists who have thesis based their thesis on history and on events of the pre-actual time. The aim of this thesis is to reveal out the political, social and philosophical perspectives from the novels of a restricted number of novelists who are heading towards future and will be able to be the representatives of future fiction studies which have not been appeared in Turkish philosophy yet. Ill
Özet (Çeviri)