Ekrem Alican'ın siyasal hayatı
The Political life of Ekrem Alican
- Tez No: 140757
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN ÖZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
öz Ekrem Mean Türk siyasi tarihinde, özellikle mali konularda, en tanınmış siyaset adamlarından birisidir. 16 Mayıs 1916'da Adapazan'nda doğdu. İlk ve orta öğrenimini Adapazan'nda tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bililer Fakültesi'nden 1937'de mezun oldu. Aynı yıl Maliye Bakanlığı tarafından açılan sınavı kazandı. Bu nedenle eğitim için Londra Ekonomi Okuluna gönderildi. Bir sûre Maliye Bakanlığı'nda müfettiş olarak görev yaptıktan sonra bu görevinden 1947 yılında istifa etti. İstifasından sonra tekrar Adapazan'na döndü ve 1948 yılında Demokrat Parti (DP) Adapazarı ilçe teşkilatına katıldı. Bu bakımdan, Alican'ın siyasal hayatı 1948 yılında başlamıştır. 1950 ve 1954 genel seçimlerinde DP'den Kocaeli Milletvekili seçildi. Fakat, 1955 yılında 'İspat Hakkı“ denen bir mesele yüzünden partisi ile ters düştüğünden 18 arkadaşı ile birlikte DP'den ihraç edildi. Bundan sonra Alican Hürriyet Partisi'nin (HP) kuruluşunda da yer aldı. 1957 genel seçimlerine HP'den milletvekili adayı olarak katıldı ancak yeniden seçilemedi. 1960 yılında askeri darbeden sonra Milli Birlik Komitesi (MBK) tarafından Maliye Bakanlığı görevine getirilmiştir. Ayrıca yeni bir anayasanın hazırlanması için oluşturulan kurucu meclise de üye olarak seçildi. Askeri darbeden sonra DP kapatıldı. Bu nedenle Türk siyaset arenasında sadece CHP kaldı. Böyle bir durum Türk demokrasisi için istenmeyen bir durumdu, bu sebeple Alican 13 Şubat 1961 tarihinde ”Yeni Türkiye Partisi (YTP) adında bir parti kurdu. 1961 ve 1965 genel seçimlerinde YTP'den Sakarya Milletvekili seçildi. H. koalisyon hükümetinde I. Başbakan Yardımcılığı da yapan Alican, 1969 yılında aktif siyasetten çekildi. Tüm bu olaylar tezde detaylı olarak anlatılmıştır. Bu tez üç bölümden oluşmaktadır: İlk bölümde, Alican'ın siyasal hayata nasıl başladığı ve DP ile HP'li yıllan anlatıldı; İkinci bölümde, Alican'ın 27 Mayıs askeri darbesi sonrasındaki siyasi hayatı anlatıldı; Üçüncü bölümde ise Alican'ın Atatürk ve diğer siyasi parti liderleri hakkındaki görüşleri ve kendisinin vefatı hakkında yapılan değerlendirmeler anlatıldı. in
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ekrem Mean is one of the most popular politicians, especially in finance topics, in Turkish's Political History. He was born in Adapazarı on 16 May 1916. He studied primary and secondary school in Adapazarı. He graduated University of Ankara, Faculty of Political Sciences in 1937. He won an exam that was prepared by Ministry of Finance, at the same year. Therefore, he was sent to the London School of Economics for training. He worked as an inspector in Ministry of Finance but resigned in 1947. After his resignation, he returned to Adapazan and joined to Democrat Parry's (DP) district organization in 1948. In this respect, his political life began in 1948. He was elected DP's deputy from Kocaeli in 1950 and 1954's general elections. But, he expelled with his 18 friends from the DP as they disputed with their party because of an issue called“Evidence Right”in 1955. Thereafter Alican also took place as a founder in establishment of Liberty Party (LP). He joined the 1957's general election as a LP's deputy candidate but he couldn't be elected. National Unity Committee appointed him as a Minister of Finance after the military revolution in 1960 then he was elected to the constitutional assembly to prepare a new constitution DP was abolished after the military revolution. Therefore only one party, Republic Public Party (RPP), remained in Turkish political area at that time. It wasn't a required situation for Turkish democracy, so Alican founded a new party called“The New Turkey Party (NTP) ”on 13 February 1961. He was elected NTP deputy from Sakarya in 1961 and 1965's general election. He also became the first vice-Prime Minister in cabinet of the second coalition then desisted from his active political life in 1969. All of these events were explained in detail in this thesis. This thesis consists of three parts: In the first part, how Alican begin to bis political life, and his life with DP and HP were explained; in the second part, the political life of Ekrem Alican after the 27 May Military Revolution was explained; in the third part, Mean's opinions about Atatürk and the other leaders of political parties, and the evaluations about his decease were explained. rv