Sovyetler Birliğ'nin dağılma süreci (N. Kuruşçev ve M. S. Gorbaçev Dönemleri)
The Process collapsing of SSSR (periods N. Kuruşçev and M. S. Gorbaçev)
- Tez No: 140779
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ KERESTECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
oz II. Dünya Savaşı'ndan sonra oluşan iki kutuplu bir dünya sisteminin bir kutbunu oluşturan SSCB'nin,1970'lerden itibaren dağılmaya başlamasının nedenleri,tezin temel konusunu oluşturmaktadır. Ayrıca, inceleme, uluslararası siyasi sitemde ortaya çıkan değişiklikler sonucu SSCB'nin izlediği politikaları ortaya koymaya çalışmaktadır. Tezin 1. bölümünde Ekim Devrimi ile başlayan Sovyetler Birliği'nde, Lenin ve Stalin dönemlerinde uygulanan politikalar ve sonuçları ele alınmıştır. Ağır sanayi öncelikli yatırımlar sayesinde SSCB, ekonomik ve askeri alanlarda dünyanın en gelişmiş ikinci ülkesi haline gelmiştir. Genel olarak 2. ve 3. bölümlerde de görüleceği gibi, Kruşçev'le başlayan hem iç hem de dış politikalardaki reformlar süreci, Brejnev döneminde duraksamışsa da Gorbaçov döneminde tamamlanmıştır. Ülkenin sosyo ekonomik durumunu iyileştirmek için Gorbaçov tarafından ortaya atılan ve uygulanan Glasnost ve Perestroika politikaları, SSCB'yi ekonomik, sosyal ve siyasal alanlarda istikrarsızlığa sürüklemiş ve birliğin dağılmasına neden olmuştur. 4. bölümde de belirtildiği gibi, SSCB'nin dağılmasından sonra Rusya, BDT çatısı altında eski SSCB devletleriyle ekonomik, siyasi ve sosyal alanlarda işbirliğine giderek bölgede tekrar nüfuzunu artırma çabasına girmiştir.. Sonuç olarak, Rusya için esas sorun, ülke ekonomisini kalkındırırken bölgedeki devletlerle ekonomik, siyasi ve askeri alanlarda işbirliği yaparak dünya politikasında söz sahibi olabilmektir. ABSTRACT The cause collapsing of SSSR from 1970's, became one pole on the bipolar system of the world after the ILWorld War is the central objective of this thesis.At the same time, the scrutiny is trying to establish followed policies of SSSR dependent on changing international political systems. First chapter of this thesis, analysing policies and conclusions during Lenin and Stalin eras, which begin with October Revolution. SSSR became the second developed country military and economic areas on the world with precedencing heavy industry investments. In general, as will be shown in some detail in chapters 2 and 3, process reforming internal and external policies had been begun with Kruschev and had been completed by Gorbachov, in spite of faltered in the Brejnev era. Glasnost and Perestroika policies, which are suggesting by Gorbachov to getting better social and economic situation had been dragged SSSR economic, social and political unstable so it cause of collapsing of union. As stated 4. chapter, after collapsing of SSSR, Russia is struggling to increase penetration again under structure BDT on the region which is cooperating with former SSSR countries on the economic, politic and military areas. Finally, the cause for Russia is cooperated with region countries on the economic, politic, military areas and determining world policies, while economy increasing in the country II
Özet (Çeviri)