Bale eğitimine spesifik bir yaklaşım; Enrico Cecchetti ve Cecchetti eğitim sistemi hakkında inceleme (Cecchetti Metodu)
A Spesific approach to ballet training; Enrico Cecchetti and an analysis of Cecchetti Method
- Tez No: 140810
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA TARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bale Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
öz Bu inceleme; İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sahne Sanatlan Bölümü Bale Anasanat Dalı Yüksek lisans Programı Yüksek lisans Tezi olarak hazırlanmıştır. İncelemede gerek kişiliği, gerekse yaptığı katkılarla bale sanatını yücelten Enrico Cecchetti'nin hayatı ve eğitim sistemi incelenmiştir. İncelemede Enrico Ctecchetti'rıin hayatı; bale sanatına getirdiği yenilikler, dünyadaki önemi, bale larihindeki yeri açısından detaylı olarak incelenmiştir. İncelenen konunun büyüklüğü nedeniyle eğitim sistemi parça parça ele alınmış ve ancak belli bir kısmı araştırmaya alınabilmiştir. Konu temel seviyeler için basitieştirilmiş, şu anki eğitim sistemine yakın, görsel, yazılı ve elektronik yayınlar ile hazırlanarak sunulmuştur. Cecchetti Metodu olarak bilinen“Kılavuz”örnek alınmış, fakat zaman içerisinde bir çok değişikliğe uğradığl için yeni yayınlardan da yararlanılmıştir. Eğitim sisteminde nefes alma teknikleri ve önemi, kol pozisyonları, Port De Bras Egzersizleri, pozlar, diğer eğitim sistemleri ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştınlan sistem, görsel alıntılarla zenginleştirilerek basit ve şematik bir biçimde aktarılmıştır. Cecchetti sisteminde adagio, orta egzersizleri ve allegro egzersizleri çok kapsamlı olduğundan tez kapsamına alınamamıştır. İncelemenin amacı bu çok köktü eğitim sistemi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve dansçılar için elzem olan teknik seviyenin geliştirilebilmesi açısından dansçılara referans sağlamak, bale tarihçileri ile baletomanlara ve bale sanatına gönül verenlere bilgi aktanp aydınlanmalarına yardıma olabilmektir. ABSTRACT This research has been prepared as a Master's Thesis for the Department of Theatrical Arts and Ballet, the Institute of Social Sciences, Istanbul University. In this research, Enrico Cecchetti's life and teaching techniques have been revised in depth considering that his personality and contributions have sublimated the art of ballet to a great extent Enrico Cecchetti's life has been examined systematically with regard to the renovations he has brought to the art of ballet, his significance and position in the history of ballet Owing to the subject's immensity, his teaching system has been analysed piece by piece and only a specific part of it has been examined. Additionally, the subject has been simplified for main levels and presented with visual, written and electronic resources that are consistent with the current educational system. The Manual of Theory and Practice of Qassical Theatrical Dancing (1 922), known as the“Cecchetti Method”, has been taken as the basis, but recent resources have been utilized supplementariry as well, as the former has faced many alterations in time. Principally, breathing techniques and their importance, arm positions, Port De Bras exercises and stance have been examined comparatively with other teaching methods. Moreover, the system under study has been enriched with visual examples and presented in a simple and schematic way. Since adagio, medium and allegro exercises are very broad in scope, they are not included in the thesis. The principal objective of this research is to have more profound information about this crucial teaching method and to provide a reference point for dancers that could be vital in the advancement of the technical level. Further point is to supply specific information for ballet historians and also for those who are eager to learn more about the art of ballet m
Özet (Çeviri)