Milletlerarası mahkeme içtihatlarında jenosid
The crime of genocide within the jurisprudence of international courts
- Tez No: 140809
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİN TOLUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
öz Üç bölümden oluşan bu çalışmada, milletlerarası hukuka göre suç sayılan, jenosid (soykırım) suçu ele alınmıştır. İlk bölümde, onun milletlerarası hukukta arz ettiği özellikler, suçun tanımı, milletlerarası mahkeme içtihatları ışığında, başta Jenosid Sözleşmesi olmak üzere, doktrin ve hazırlık çalışmaları çerçevesinde değerlendirilmiştir, ikinci bölümde suçun unsurları ortaya konmuş, her biri, özellikle mens rea, zarurî psikolojik unsur, başka bir deyişle imha özel kastı, korunan gruplar, suç oluşturan fiiller, suça yol açacak vakalar ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Üçüncü ve son bölümde, üstün sorumluluğu ve üstün emri hususları da dahil olmak üzere bireysel sorumluluk, iade ve muafiyet, yargı yetkisi incelenmiştir. Tezin bütününde, jenosidin bir kavram olarak doğuşundan Milletlerarası Ceza Mahkemesi'nin kuruluşuna kadar kronolojik bir yöntem takip edilmiştir. En çok Eski Yugoslavya ve Ruanda Savaş Suçluları Mahkemelerinin kararlarından faydalamlmıştır. Sonuç olarak, suçun evrensel kabulüne halel vermeksizin, üstünden geçen yarım asır içindeki teknolojik ve sosyal gelişmeler dikkate alınarak, tartışmalı hususların tekrar gözden geçirilmesi düşünülebilir. ABSTRACT This thesis, deals on the subject of the crime of genocide, which is confirmed as a crime under international law. It consists of three chapters. In the first chapter, the characteristics, the definition and the elements of the crime, are analysed within the jurisprudence of international courts on the basis of the Genocide Convention and also the doctrine and travaux preparatories are not disregarded. In the second chapter, each of the elements, explained in detail, especially, mens rea, the mental element of the crime which is the requisite, in other words, special intent to destroy; the acts constitutes the genocide; the protected groups, national, ethnic, religious and racial, the factual findings probable to cause the crime, and the last chapter concerns individual responsibility, including superior responsibility and superior orders, immunity and extradition, jurisdiction. These subjects, handled in a cronological methodology, from the creation of the concept of genocide, to an end of the establishment of the International Criminal Court. The cases before the ad hoc tribunals for the prosecution of serious violations of international humanitarian law committed in Ex- Yugoslavia and Rwanda are the most usefiil resourses of the selected bibliography. In conclusion, it is realized that, over a half century period since the acceptance of genocide, the crime can be overviewed in the light of technological and social developments without prejudice its universal recognition. iii
Özet (Çeviri)