Bilgi teknolojileri ve bilgi toplumu içinde eğitimin önemi Türkiye'de eğitim politikaları ve AR-GE
Information technologies and importance of education in information society education policies in Turkey and research development
- Tez No: 140811
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
oz Ülkemizin, gelişen ve ilerleyen yapısı içerisinde ve dünyada oluşan bütün gelişmelerin ışığında bilgi toplumu seviyesine gelebilen dünya devletleri arasında yerini alabilmesi gerekmektedir. Bu çerçevede bilgi toplumunun zeminini hazırlayan eğitime de gerekli önemin ve hassasiyetin gösterilmesi şarttır. Bilgi toplumunun öncüleri olan dünya devletleri içerisinde yerimizi alabilmemiz, bilgi toplumunu oluşturan temel faktörleri benimsemekle sağlanacaktır. Genç, dinamik bir nüfus potansiyeline sahip ülkemizde fertlere her türlü eğitim imkanı sunulması ile, bilgi toplumuna geçiş süreci hızlanacaktır. Toplumun genç ve dinamik yapışım oluşturan bu kitlenin, devletin bütün imkanları ölçüsünde iyi şartlar altında güçlü bir eğitim sürecinden geçirilerek yetiştirilmesi toplumun geleceğinde de belirgin bir rol oynayacaktır. Çok hızlı değişen şartlara uyum sağlayabilmek için eğitim sistemin ciddi ve köklü dönüşümlere ihtiyacı vardır. Bu anlamda gerçekleştirilmesi gereken reform çalışmalarının önemli bir bölümünü, eğitimde yeni teleolojilerinin kullanılması zorunluluğu oluşturmaktadır. -Bu yeni ve ileri toplum yapısı içerisinde bilgi teknolojilerinin ne denli önemli olduğu ve teknolojik alt yapının muhakkak sağlam temeller üzerine kurulmasının kaçınılmaz olduğu görülmektedir ABSTRACT With its developing and progressing structure and in light of all developments in the world, our country should find its place among the world countries who are in the level of information society. Within this framework, education should be given the necessary importance and sensitivity as it prepares the rounds for the information society. Our position among the world nations pioneering the information society depends on adapting the basic factors of the information society. Providing the young and dynamic population with enough education facilities will speed up the process of transition to the information society. Education of these masses, which form the young and dynamic structure of the country, under good conditions within the limits of the state will be an important determinant in the future of the country. The education system needs serious and radical transformations to adapt to the changing conditions.the necessity to use new technologies in education costitutes an important part of these reforms. Within this new and advanced society structure, it is clearly seen how important the information technologies are and that it is inevitable to establish the technological infrastructure on a strong basis.
Özet (Çeviri)