Türkiye'deki reklam ajanslarında yaratıcı bölümde çalışan yaratıcı personel profili
- Tez No: 140820
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE KALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Public Relations, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tanıtım ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
oz Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de faaliyet gösteren reklam ajanslarında yaratıcı bölümde çalışan kişilerin, kabul edilen“yaratıcılık”kavramıyla ilişkili bir profilleri olup olmadığının araştırılmasıdır. Aynı zamanda, reklam ajanslarında yaratıcı bölümde çalışan yaratıcı personelin, yaratıcı çalışmaları hazırlarken kullandıkları bilimsel bir yöntem ya da yöntemlerin olup olmadığının incelenmesidir. Araştırmada kullanılan yöntem; tez konusunun kapsamındaki literatür taraması ve İstanbul'da bulunan reklam ajanlarında yaratıcı grupta çalışan personel ile tesadüfi olmayan kotalı örnekleme yöntemi ile yapılan anket uygulamasıdır. Uygulanan anket sonucu; yaratıcı bölümde çalışan bireylerin, yaratıcılık konusunda bilimsel yöntemlerle ilişkili bir çalışma şekline ait Mterlerinin olmadığı görülmektedir. Türkiye'deki reklam ajanslarında çalışan yaratıcı personel, çalışmalarım daha çok gündemi oluşturan popüler yaklaşımlar eşliğinde ve bazen de ticari ilişki içinde bulundukları yurtdışı ortaklarının yönlendirmeleri sonucu oluşturmaktadırlar. ABSRACT The purpose of this work is to research weather or not the people working in the creativity department of advertisement agencies in Turkey have profiles concerning“creativity”which is accepted, as well as to examine whether these people use a scientific method or methods when prepearing creative works. The method of this research is the research of literature which the subject of the thesis involves and an applied non random simpling inquiry carried out with the staff employing in the creativity departments of advertisement agencies in Istanbul. As a result of the applied inquiry; individuals working in the creativity departments do not have any criterias concerning any scientific methods. The creativity staff working in advertisement agencies in Turkey direct their work parallel to the popular approaches which form the agenda, and/or sometimes are directed by their foreign partners. ill
Özet (Çeviri)