Haber diliyle yapılandırılan küresel söylem: CNN Türk ve CNN International örneği
Global discourse formed by the language of news: A study on CNN international and CNN Turkish
  1. Tez No: 140821
  2. Yazar: MEHMET MURAT MENGÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDOĞAN RİGEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Türkiye'de 1980'lerin başındaki siyasal değişimlere paralel olarak benimsenen serbest piyasa ekonomisi, Türkiye'nin dışa açılmasına ve dolayısıyla yabancı sermaye girişine olanak tanımıştır. Bu gelişmelerin medya alanındaki yansımaları söz konusu olduğunda, uîusötesi medya kuruluşlarının dünyanın farklı ülkelerindeki pazarlara açılma eğilimi ile yerel medya kuruluşlarının dünya pazarına girme istekleri doğrultusunda ortaya çıkan küresel-yerel birlikteliğinin bir örneği olan CNN Türk modeli çerçevesinde CNN Türk ve CNN kanallarındaki ana haber bültenleri bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Bu çalışmada, küresel söylemin yerel bağlamdaki olası yansımalarını araştırmak üzere rastlantısal olarak seçilen bir haftalık süre içinde CNN International ve CNN Türk'te yayınlanan ana haber bültenleri Van Dijk'm içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The free market eceonomy, adopted with respect to the political changes in the 1980s, enabled Turkey to seek economic opportunities in the international area, thus, to receive foreign investments. Considering the reflections of these changes in the field of media, the desires of transnational companies to achieve investments in diffrent parts of the world and the willingness of local companies to have access into international markets gave rise to global-local combinations and the TV news bulletins on CNN International and CNN Turk forms the basis of this study in the frame of CNN Turk model, taken as an example of such global-local alliances. In order to analyse the probable reflections of global discourse on local context, the news on CNN International and CNN Turk has been studied with regard to Van Dijk's discourse analysis method.