Ahi Divanı üstüne bir yorum denemesi
Trial of interpretation on Ahi Divanı
  1. Tez No: 140826
  2. Yazar: COŞKUN AĞRA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATİLLA ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 401
Özet
oz Çalışmamızda 16. yüzyıl şairlerinden olan Benli Hasan lakaplı Âhî'nin divanında yer alan 1 kaside, 1 murabba, 1 tahmis, 145 gazel, 1 kıta, 3 matla açıklanmıştır. Divân, tek tek beyitlerin açıklanışı şeklindeki klasik şerh anlayışı çerçevesinde değerlendirilmiştir. Beyitler önce transkripsiyonlu metin olarak tespit edilmiş, daha sonra beyitler günümüz Türkçeyle nesre çevrilmiştir. Beyitte yer alan ve izah gerektiren kavram ve terkipler, çeşitli değinmeler açıklanmış, önem ve farklılık arz eden dil kullanımları, edebî sanatlar, oluşturulan tahayyüller, duygu ve estetik ifadeler, şairin dil incelikleri belirtilmiştir. Ahi'nin hayal dünyası belirlenmesi yanında, ifadenin dile getiriliş biçimlerinden hareketle şairin şairlik kudretinin tespitine gayret edilmiştir. ABSTRACT In this work was studied 1 kaside, 1 murabba, 1 tahmis, 145 gazel, 1 kıta, 3 matla which there are in Diwan of Ahi who called Benli Hasan that lived in 16. century. Divan had been commentaried by the classical commentary method such as to commentary one by one of couplets. Firstly the couplets are established as transcripted text, and then they are translated in modern Turkish as prose. The notiones and compositions which there are in a couplet are explained. The language's use which importance and differences are seemed and literary arts and imaginations, sensetive and estetic expressions, poet's languistic fineneses are determined. We tried to see Âhi's imagination world also the way of language's uses and poet's power of poetry. Ill
Özet (Çeviri)