Türkiye'de içgöçler (İstanbul'daki Erzincanlılar üzerinde bir araştırma)
The Immigrations within Turkey (A survey on the people from Erzincan, who live in İstanbul)
  1. Tez No: 140827
  2. Yazar: FARUK IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
öz Göç olgusu insanlık tarihi kadar eskidir. Geçmişte olduğu gibi bugün de toplumların ekonomik, politik, kültürel ve sosyolojik yapıları bu olguyu etkilemektedir. Zaman içerisinde bireylerin beklentileri de (eğitim, sağlık vb.) göç olgusunu etkileyen faktörlere dahil olmuştur. Göç hareketleri, göçmenlerin sosyo-kültürel ve sosyo ekonomik yapılarında değişimlere sebep olmakla birlikte bütün bir toplumu etki alanının genişliğine göre, bazen de birden fazla toplumu etkilemektedir. Bugünkü anlamda, daha çok işgücünün yer değiştirmesi şeklinde tanımlayabileceğimiz göç hareketleri Sanayi Devriminden sonra görülmeye başlanmıştır. Türkiye'de içgöç hareketleri sanayileşmenin ortaya çıkardığı bir süreç olmaktan ziyade, daha çok kırların iticiliği ile başlayan, şehirlerin çekiciliği ve iletici etkenlerle hızlanan bir süreçtir. Plansız kentleşmenin sebeplerinden biri, hatta en önemlisi iç göç hareketlerinin hızlanmasıdır. Bunun sonucu olarak“gecekondu”olarak tabir olunan yerleşim yerleri ortaya çıkmıştır. Bu yerleşim yerlerinde, göç edilen yerin sosyo-kültürel özellikleri ile yerleşilen yerlerin sosyo-kültürel özelliklerinin bir arada bulunduğu yeni bir kültür yapısı oluşmuştur. Çalışmamızda; ağırlıklı olarak“iş arama”sebebine dayalı olarak Erzincan'dan İstanbul'a göç etmiş kitlenin, göç sonrası yaşadıkları sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik değişimleri incelenmektedir. Bulgular, göç hadisesinin, göçmenlerin daha çok sosyo-ekonomik olmak üzere, sosyal değişime uğradıklarını ortaya koymaktadır. Kentsel fonksiyonlara katılımın yoğun olarak gerçekleştiği görülürken, göçmenlerin sosyo-kültürel alandaki değişimlerinin, sosyo-ekonomik değişimlerden daha yavaş gerçekleştiği görülmektedir. Yani göçmenler kültürel unsurlara, ekonomik unsurlara nazaran, daha seçici bakmaktadırlar. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Migration is a phenomenon which is as old as humanity. As in the past, it still affects the economic, social, cultural and political structure of the societies. Individual expectations have effected migration. Migration is one of the major causes of the changes in the socio-cultural and socio-economical structure. Today, we can describe migration as the change of the workplace by labour, which began soon after the industrial revolution. In Turkey, internal migration movement was brought about by the rapid industrialization. It commenced due to the lack of sufficient resources in the countryside and the attractiveness of city has accelerated the process. This was one of the main reasons of unplanned urbanization. Because of this unplanned urban growth,“gecekondu”(squatted houses) mushroomed around the large cities. The old socio-cultural habits and traditions mixed with the new ones in the environments resulted in the development of new culture, called“arabesk.”This thesis intends to analyses the social-cultural habits those who migrated from Erzincan to Istanbul in search of new jobs. It seeks to demonstrate that due to the migration socio-cultural habits and attitudes of immigrants have changes. Although the integrated the urban life very quickly, socio-cultural variables have altered slower than socio-economic variables. Fallowing the migration fellow countrymen associations was established to aid those who in needs. These civil associations have performed very important missions, and their members joined together and supported each other against social problems. They also shared and reviewed their ex-cultural values. IV