Türk ve AB Hukukunda hakların tükenmesi
- Tez No: 140842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
oz Bu tez kapsamında; dünya ticaretinde önemli yeri olan paralel ithalat, gri ticaret gibi kavramları içeren, Türk ve AB hukukunda fikrî mülkiyet haklarının tükenmesi konusu incelenmiştir. Türkiye-AB Gümrük Birliği anlaşmasından sonra fikrî mülkiyet sahasında Türkiye ile AB üyesi ülkeler arasında neredeyse tam bir uyum sağlanmış bulunmaktadır. 1/95 sayılı Gümrük Birliği Anlaşması'mn imzalanmasından sonra Türkiye 1995 yılı içerisinde fikrî mülkiyet yasalarında önemli değişikliklerin yanında, daha önce hiç düzenlenme konusu olmamış yeni yasalarda çıkarmıştır. Tezimizde bu radikal değişikliklere sık sık vurgu yapılmış, konuyla ilgili Yargıtay içtihatlarının değerlendirilmesi ve Avrupa Toplulukları Mahkemesinin bakış açıları yansıtılmaya çalışılmıştır. ABSTRACT This thesis includes topics such as parallell import, gray market in the frame of Turcish and EU law about exhaustion of intellectuel property rights, which plays a grate role on world trade. After the Turkey- EU Customs Union Relationship, Turkey has nearly complated his harmonisation on the intellectuel property law with the EU law. Turkey's parlement has changed and legislated new acts including never before exsisting about intellectuel property on the parallel of Customs Union Relationship(l/95 numbered). This radical changings had oftenly been expressed, and compared the cases which' s held on by Turkish Cassation Court and by Court of European Union in the thesis. m
Özet (Çeviri)