Cumhuriyet Dönemi Türk romanında sürgün: 1923 - 1960
Exile in the Turkish novel at the Period of Republic: 1923 - 1960
- Tez No: 140873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FATİH ANDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tezde 1923-1960 yılları arasında yazılmış Türk romanlarında sürgün temasının ne şekilde yer aldığını araştırdık. Bunu yaparken önce sürgün kavramının boyutlarını çizmeye çalıştık. Ceza olarak, kişi olarak ve mekân olarak üç ana başlıkta incelediğimiz sürgünün dünyadaki ve bizdeki tarihsel sürecinin anahatlarını. sürgün kişinin ve sürgün mekânının niteliklerini inceledik. Böylece incelediğimiz romanlar için kavramsal bir çerçeve çizmemiz mümkün oldu. İkinci bölümde 1923'e kadar olan bölümde konumuzla ilgili olarak önemli örnekleri seçerek bu eserlerdeki sürgün temasının üzerinde durduk. Üçüncü bölümde sürgün cezasının tutuklanma, yolculuk, geri dönüş vs. gibi tüm süreçlerinin Türk romanında ne şekilde yer aldığını örneklerle göstermeye çalıştık. Bu arada yeri geldikçe döneme ait hataıratlardan da yararlanma böylece tezimizi zenginleştirme yoluna gittik. Dördüncü bölümde ise incelediğimiz romanlardaki sürgün karakterlerin özelliklerini, dünya görüşlerini ve çevrelerini tanıtmaya çalıştık. Tüm bu bölümlerin sonucunda elde ettiğimiz.veriler, incele diğimiz dönemde yazılan Türk romanlarındaki sürgün karakterlerin yazarlarımız tarafından son dönem Osmanlı Türk aydınını eleştirmek, yetersizliklerini göstermek için kullandığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study ve survived how the themeof exile took place in Türksih novels that were Written betweenl923 and 1960. While we were surviving we tried to show the dimensions of the concept of exile at first. We examined the outline of the historical process of exile int the world and in our country. We also examined the qualities of the exiled person and the place of exile under three topics; as punishment, as a person and a place. So we could make a conceptual outline for the novels that we would examine. İn the second section, we examined the theme of exile by choosing the significant examples till 1923. İn the third section, we tried to show howr allthe process of exile punishment (arresting, journey and coming back) took place in Turkish novels. Meanwhile we used memoirs belonging to that term and by this way we enriched our study. İn the fourth section we tried to tell the characteristics, ideas and surroundings of the exiled persons in those novels that we examined. As a result of all these sections, we understood that the exiled characters in those Turkish novels were used to criticize the last term Ottoman-Turkish intellectuals and to show their insufficiency.