Kıbrıs Türk edebiyatında Hikmet Afif Mapoların yeri
The Position of Hikmet Afif Mapoların in the Cyprus Turkish literature
  1. Tez No: 140874
  2. Yazar: DERVİŞE GÜNEYYELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 395
Özet
oz Bu çalışmada, Hikmet Afif Mapolar'ın kitap halinde basılmış romanlarından ve hikâyelerinden yola çıkılarak Mapolar'ın Kıbrıs Türk Edebiyatındaki yeri tespit edilmiştir. Çalışmada esas olarak Mapolar'ın kitap halinde basılmış ve elde edebildiğimiz, Beyaz Gül, Kasırga, Kök Nal, Son Çıldırış ve Üçümüz isimli romanları tahlil edilmiş, bunun dışında, basılmış hikâyelerinden bulabildiğimiz tek hikâye kitabı olan Kahve Fincanında Aşk isimli hikâye kitabındaki birbirinden müstakil onbir hikâyenin de -eksik sayfalardan dolayı- bir kısmı incelenmiştir. Romanları ve hikâyeleri yanısıra, Hikmet Afif Mapolar'ın basmış olduğu gazeteler, kendi gazetelerinde ve diğer gazetelerde yayımlanmış makaleleri, tefrika romanları, tiyatro oyunu kitabı ve yazdığı şiirler de araştırılmış ve ulaşılabilenler ölçüsünde bu tezde yer yer kullanılmıştır. Bu tahliller ve tespitler doğrultusunda da Hikmet Afif Mapolar'ın Kıbrıs Türk Edebiyatındaki yeri belirtilmiştir. Hikmet Afif Mapolar'ın Kıbrıs Türk Edebiyatındaki yeri araştırılırken, yazarın yaşadığı dönemdeki siyasî olaylar ve edebiyat da tezimize konulmuştur. Kıbrıs'taki siyasî olaylar ve edebî faaliyetler de göz önüne alınarak olayların ve faaliyetlerin yazarın eserlerine ne kadar etki ettiği de bu sayede tespit edilmiştir. ABSTRACT Within this thesis, Hikmet Afif Mapolar's position in Cyprus Turkish literature has been specified on the basis of his published novels and stories. Mapolar's available published novels Beyaz Gül, Kasırga, Kök Nal and Üçümüz became the primary source for the analysis and gathering their similar features. Furthermore, the only published story book that was obtained is Kahve Fincanında Aşk and eleven independent stories in it have been analyzed and their place in the Cyprus Turkish literature have been specified. Beside these novels and stories, Hikmet Afif Mapolar's articles that were published both in his own and other journals, his serial novels in newspapers, his theatre play and poems are also surveyed and some of them are used throughtout this thesis. In sum up, Hikmet Afif Mapolar's position in Cyprus Turkish literature has been specified as a result of this analysis and detection. When Hikmet Afif Mapolar's position in Cyprus Turkish Literature was specified, the literature and political events in the writer's time were also added in this thesis. The political events and literal activities in Cyprus have provided a ground for the exploration of the effect on the writer's work. Ill
Özet (Çeviri)