Aydınlanmacı ahlak anlayışı ve Türk düşüncesine etkileri: Baha Tevfik örneği
The Moral philosophy of Enlightment and the effects on Turkish thought with in the examole of Baha Tevfik
  1. Tez No: 140872
  2. Yazar: BURCU GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
oz Bu çalışmada, Türk düşüncesi ile Batı düşüncesi arasındaki ilişkilerinin 18. yüzyıldan itibaren yoğunlaşmasıyla başlayan etkileşimin ahlâk felsefesi (etik) alanındaki yansımalarının, Baha Tevfik örneğinden hareketle irdelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın bütünlüğü içinde görüleceği üzere Baha Tevfik ahlâk sorununu ele alırken daha çok materyalist Aydınlanmacı düşünürlerin etkisinde kalmıştır. Bu bağlamda ancak materyalist bir ahlâk anlayışının toplumsal çöküşe engel olabileceği inancıyla metafizik ve dinden bağımsız bir ahlâk sistemi oluşturmaya çalışan Baha Tevfik, ahlâkın tıp, fizyoloji ve psikoloji gibi deneysel bilimlere dayandırılması gerektiğini savunmaktadır. Vicdan ve vicdan azabının ahlâk açısından herhangi bir anlam ve değer taşımadığını ileri süren Baha Tevfik, ahlâkı bencillik duygusuna dayandıran materyalistlerden farklı düşünür: Ona göre insan“iyi”ye, materyalistlerin dediği gibi kişinin kendine olan sevgisiyle değil, bilim ve nefis terbiyesi ile ulaşabilir. ABSTRACT The aim is to examine reflections on the moral philosophy of the relations intensifing since eightent century between Turkish and Western thought using the example of Baha Tevfik. As will be seen in the work, Baha Tevfik is mainly under the influence of materialist philosophers of Enlightment when he is dealing with the question of moral. In this reflect with the belief that only materialist moral thought will prevent social corruption, Baha Tevfik attempts to construct a moral system independent of metaphysics and religion, argues that morality should be based on experimental sciences such as medicine, physiology and psychology. Baha Tevfik supporting the idea that conscience and pangs of conscience contains no value and meaning; thinks differantly than the materialists basing moral on egoizm: according to him human being could reach the good not through self love like materialists support but through science and with inner struggle. Ill
Özet (Çeviri)