XVII. yüzyılın ilk yarısında Anadolu'da Celali Hareketleri (8 Numaralı Mühimme Zeyli'ne göre)
Beginnig of XVII. century Jalali Movements in Anatolia (According to 8 Numbered Mühimme Zeyl)
  1. Tez No: 140891
  2. Yazar: DİLEK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 524
Özet
oz Tez çalışmasının konusunu 8 Numaralı Mühimme ZeyWnm son 118 sayfasının tahlil ve transkripsiyonu oluşturmaktadır. Tezin hazırlanmasına temel olarak 8 Numaralı Mühimme Zey/f nin trankripsiyonu alınmış ve burada yer alan hükümlerin tasnifinden yola çıkılarak XVII. yüzyıl başlarında Anadolu'da görülen Celâli hareketleri incelenmiştir. Defterde yer alan hükümlerin büyük bir çoğunluğunun Celâli hareketleri ile ilgili olması nedeniyle bu konu üzerinde durulmuştur. Celâli hareketleri ile ilgili olarak daha önce yapılan çalışmalar da tezin hazırlanmasında yol gösterici olmuştur. Transkripsiyonların tamamlanmasından sonra defterde yer alan hükümlerin tahlili yapılmıştır. Bu tahlil çalışması üç kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda defterin kapsadığı tarih dönemi hakkında.bilgi verilmiştir, İkinci kısımda defterin şeklî özellikleri fizikî ve diplomatik yönden ele alınmıştır. Üçüncü kısımda defterde yer alan hükümlerin içerdikleri konular göz önünde bulundurularak muhteva tahlili yapılmıştır. ABSRACT The topic of the thesis is composed of analysis and transcription of last 118 pages of 8 numbered Mühimme Zeyl. At stage of the preparatian of this thesis, transcription 8 numbered Mühimme Zeyl has been taken as basis and considering the classification of sentences cited on this inscription the Celâlî movements have been examined. This topic has been focused because a majority of sentences covered on insscription are related to Celâlî movements. Also, previous studies more about Celâlî movements have been leading at the stage oft he preparation of thesis. After completing the transcription, the sentences covered on the inscription have been classified. This study of classification is composed of three episodes. At the first episode information about the age of history covered on inscription has been given. At the second episode properties ofthe inscription have been considered from the physical and diplomatic point of the view. At the third episode inclusion analysis has been made considering the cases included by the sentences covered on the inscription.
Özet (Çeviri)