Endüstri ilişkilerinde sendikasızlaşma: İston örnek olayı
Deunionization in industrial relations: Case study in Iston
- Tez No: 140892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DELİCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
öz Yeni endüstri ilişkilerinin, her ülkenin kendi sosyo-ekonomik, siyasi, tarihi ve kültürel yapısı ile endüstri ilişkilerinin kurumsallaşma seviyesine bağlı olarak etkileneceği kuşkusuzdur. Bu parametreler çerçevesinde, endüstri ilişkileri aktörlerinin güçleri ve stratejik tercihleri, değişimi başlatma ve yönü üzerinde önemli rol oynayacaktır. Tez çalışmamızda“kaynak taraması”ve“alan araştırması”teknikleri kullanılmıştır. Alan araştırmasında İSTON' da çalışan personele tesadüfi örnekleme yöntemiyle ulaşılarak gerekli veriler, anket yoluyla sağlanmıştır. Örnek uygulama olarak seçilen İSTON' da işveren sendika karşıtı bir politika izlemesine ve uygulanan İnsan Kaynakları Yönetiminin sendikaların yerini alması amaçlanmış olmasına rağmen araştırmada İnsan kaynakları Yönetiminin sendikaların bıraktığı boşluğu dolduramadığı çalışanların ağırlıklı bir kesiminin sendikalara üye olmaya sıcak bakmasından anlaşılmaktadır. ABSTRACT It is obvious that the new industrial relations will be different according to the country's socio-economic, political, historical and cultural structure, and to the level of institutionalization of industrial relations. According to these parameters, power and strategic choices of industrial relations actors have an important role on initiating the change and it's directions.“literature review”and“field research”technics are used in this study. In field research, required data are obtained by making questionnaire, accessing to İSTON staff, using random sampling method. Although it is aimed that, deunionization policy of, and the applied Human Resource Management at İSTON A.Ş, selected case study, will take the place of labour unions; according to the questionnaire results, it is understood that the Human Resource Management at İSTON A.Ş. could not respond to the need to labour unions, that most of the labours keep a labour union membership warm. iii
Özet (Çeviri)