Menkul kıymet yatırım fonları ve B tipi yatırım fonlarında performans analizine ilişkin bir uygulama
An Application regarding the analysis of performances of movable estate investment funds and type B investment funds
- Tez No: 140890
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TALU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Temel ekonomik fonksiyonu, küçük tasarruf sahiplerinin fonlarını bir araya toplamak suretiyle oluşturacağı sermaye birikimini menkul değerlere yatırarak, bu tasarrufları uzun vadeli yatırımlara dönüştürmek olan yatırım fonları; halkın iktisadi kalkınmaya etkin ve yaygın bir şekilde katılımını sağlamaktır. Yatırım fonları oluşturulurken ekonomideki kaynakları sermaye piyasası yoluyla harekete geçirmek ve sonuçta sermaye piyasasını geliştirmek amaçlanmıştır. Yatırım fonlarının gerek ülke ekonomisine gerekse bireysel yatırımcılara sağlamış olduğu avantajların artarak devam etmesi için; fonların performanslarının periyodik olarak ölçülüp yayınlanmasının da önemi büyüktür. Bu çalışmanın temel amacı; ülkemizde de önemi günden güne artan yatırım fonlarının genel bir değerlendirmesini yapmak, bireysel yatırımcılar açısından yatırım fonlarının önem ve ehemniyetini vurgulamak, geçmiş yılların getiri analizini yaparak küçük tasarruf sahiplerine bir fikir vermektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The basic function of investment funds, which by investing the accumulation of capital obtained through gathering the funds of owners of little dispositions, in movable estates, are transformed to long-term investments, is to provide active and widespread participation of the people to the economical progress. By forming investment funds, it was objected to activate the economical sources by means of the capital market and finally to develop the capital market. For the increasing continuation of the advantages that investment funds provided to the country's economy as well as to individual investors, it is also very important to periodically measure and publish the performances of the funds. The basic object of this study is; to provide a general evaluation of the investment funds which gain more and more importance throughout the country, to emphasize the importance and seriousness of investment funds from the view of individual investors, to give an idea to owners of little dispositions by analyzing the yields of the past years.