Azerbaycan'ın siyasi coğrafyası
Political geography of the Azerbaijan
- Tez No: 140895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN YAŞAR HACISALİHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
oz Dünya ekonomisinin ana gereklerinden birisi petrol, dünya siyasetinin ana hedeflerinden birisi de mihver bölgelerdir. Birincisi stratejik hammadde, ikincisi de jeopolitik alan özelliğindedir. Azerbaycan'ın siyasi coğrafyası sahip ve hedef olduğu bu iki ana husus kapsamında özellikle incelenmelidir. Yatay ve dikey boyut olarak fiziki ve beşeri potansiyellerin tespiti; süreç-mekan derinliğinde bunların jeopolitik açıdan değerlendirilmesi ve bunların hepsiyle beraber Azerbaycan'ın Siyasi Coğrafyasının Soğuk Savaş sonrası konjonktürdeki dinamik küresel-bölgesel-bölge içi boyutlarla olan jeopolitik, jeostratejik, jeoekonomik ve jeokültürel etkileşiminden ortaya çıkan dinamizminin tespit edilmesi bu tez çalışmasının ana konusu olmuştur. ABSTRACT One of the main necessaries of the world economy is the petrol and one of the main targets of the world policy is the pivot areas, too. The first one's special feature strategics is crude source and the second one's is jeopolitic areas. Political geography of the Azerbaijan must be examined in the contents which is beloriged those main particulars, festablishing of physical and social potaritiels which is belong horizontal ahd vertical dimensions and examine all of these according to jeopolitic disciplirie; establishing öf the Azerbaijan petrol's activity and position and a general examining are became subject of this thesis working. II
Özet (Çeviri)