Devletlerin dış politikaları açısından göç olgusu: Balkanlar'dan Türkiye'ye Arnavut göçleri (1920-1990)(2. CİLT)
Migration and state foreign policy: Albanian migration from Balkans to Turkey 1920-1990 (2. VALUME)
- Tez No: 140896
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÖNMEZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 714
Özet
oz Çalışma,esas itibariyle göç olgusunun, devletlerin dış politika kararalma süreci, tutum ve yaklaşımlarının belirlenmesi ve bölgesel, uluslararası ve iç siyasal düzeylerde devletin“biz”ve“öteki”tanımları üzerinde etkisi, oynadığı rol üzerinde yoğunlaşmış bulunmaktadır. Çalışma, örnek-olay olarak, esas itibariyle 1920'lerin ulus kurma süreçlerinden başlayarak 1970'lerin solarına kadar Türkiye'ye yönelik yaşanan Arnavut göçlerini işlemektedir. Çalışma yeni sosyo-politik koşullara yol açan ve demografik dönüşümler, yeni ulusötesi değer ve kurallar yaratan ulusötesi sosyal alanlar kuran göç kavramını değişik boyutlarıyla ortaya koymakta ve Arnavut göçlerinin bazı kendine özgü, biricik yönlerini ve Türkiye'ye yönelik göç sürecini anlatmaktadır. Tez, Arnavut göçlerinin göç-alan (Türkiye) ve göç-veren (Yugoslavya, Kosova, Makedonya) devletler açısından yol açtığı demografik, iktisadi ve siyasi sonuçları saptayarak bunların devlet dış politikaları ile bağlantıları ve göçün dış politikalarında konumu tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma, araştırılan konunun mahiyeti ile yakından ilgili olan Arnavutça, Makedonca, Sırpça, Türkçe ve Boşnakça kaynakların kullanımına ağırlık vermektedir. ABSTRACT The Ph.D. disertation deals with the impact of migration phenomenon on the state policy decision-making and state perception of“other”at the international or regional political stage, as well as domestic level.. The main case of research is about Albanian migrations from Balkans to Turkey, from the 1920" s nation-building policies up till 70' s. The thesis deals with the migration concept as a generator of new domestic socio-political circumstances, new demographical formations and transnational social spaces building up new transnational values and rules. The thesis presents some unique aspects of the Albanian migrations and the proces of migration to Turkey. The final chapter deals with the demographic, economic and political consequences of the the Albanian migrations both to the sending(Yugoslavia, Kosovo and Macedonia) and receiving (Turkey and partly Albania) states. The dissertation uses mainly regional sources in Albanian, Macedonian, Serbian, Turkish, Bosnian languages. Ill
Özet (Çeviri)