Bağımsızlık dönemi sonrası Azerbaycan'ın siyasi hayatı ve siyasi partiler
Political life and parties in Azerbaijan of after independens
- Tez No: 81285
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM EROL KOZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
ÖZET Azerbaycan gerek siyasi, sosyolojik, kültürel, gerekse tarihi yönden Türk dünyasının bir parçasıdır. Değişik coğrafyalarda yerleşen Türk boyları gibi, zaman içinde, diğer boylardan farklı bir takım özellikler kazanmışsa da -ya da varolan farklılıkları korumuş/geliştirmişse de-, bu farklılıklar, örf, adet, dini inanış ve diğer benzerliklerin yanında çok azdır. 165 yıllık Rus egemen kültürlü bir yönetim tarzının, toplumu, her yönüyle etkileyeceğini de göz önünde bulundurmak gerekir. 1826 sonrasında, sosyalist bir idareyi benimsemesi ihtimali çok az olan Azerbaycan halkının, 1920 sonrası idaresini büyük ölçüde benimsemesinde, 1826-1918 dönemindeki Çarlık idaresinin etkisi vardır. 92 yıl Çarlık, 71 yıl Komünist Parti'nin yönetiminde yaşayan Azerbaycan halkı, 1991 yılından itibaren bağımsızlığım ilan etmiştir. 1918-1920 yılları arasındaki, birinci bağımsızlık dönemi ile, 1991 sonrası ikinci bağımsızlık döneminin benzer yönleri; her iki dönemin de, büyük ölçüde konjonktürel yapıdaki değişikliklerden kaynaklanması ve halkın bağımsızlık için büyük bir alt yapı hazırlayarak bu uğurda kanlı bir mücadele sonucunda elde edilmiş zaferlerin ürünü olmamasıdır. Azerbaycan Cumhuriyeti, gerek büyük bir alana yayılmış Türk coğrafyasının Batı modeli devlet sistemlerinin etkisi altında örgütlenmiş Türkiye Cumhuriyeti ile Sovyetler Birliği döneminin, siyasi-kültürel mirasının devamı olan, yeni Türki Cumhuriyetler arasında, coğrafi yönden bir geçiş özelliği taşıyan bir toprak parçası üzerinde kurulmuş olması; gerekse 7.800.000 nüfusa sahip Azerbaycan halkının üç katından fazla bir Azeri nüfusunun, İran Devleti sınırları içinde yaşaması ve ileride bir birlikteliğin doğabileceği ihtimali; gerekse de Azerbaycan topraklarının petrol bakımından zenginliği nedenleriyle, bugünkü hakim güç olan batı dünyasının ve batı dünyasının içinde etkin bir şekilde rol aldığı, uluslararası iktisadi ve hukuki kuruluşların, büyük önem verdiği bir devlettir. Ülkede büyük bir rant paylaşımı söz konusudur. Sovyetler Birliğinin dağılmasının, diktatöryal yapıyı, kısa sürede, bütünüyle ortadan kaldırması beklenemezdi. Bu yüzden, Azerbaycan'da da, bağımsızlığın ilk aşamasında, eski sisteme muhalif, ancak idarecilik tecrübesi olmayan insanlar iktidara gelmiş; başarısız olmuşlar; bir süre sonra da Sovyetler Birliği döneminde idarecilik yapmış olan insanlar, siyasi hayata hemen her alanda yeniden egemen olmuşlardır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY POLITICAL LİFE AND POLITICAL PARTIES IN AZERBAIJAN OF AFTER INDEPENDENT KEYWORDS: Azerbaijan, Azerbaijani people, political histories, political parties. Azerbaijan, in terms of political, sociolojical,cultural or from historical point of view, is an important part of Turkic world. As other Turkic people living in different geographical places, during the history, although Azerbaijani people has kept or developed their customs, religious belives and the other characteristics, but it can be still said that there is not much difference among Turkic world. Howewer, under Russian control for 165 years they can be said to be affacted from all aspects of Russian cultures. After 1826 altough there should be little expectly for that Azerbaijan could accept socialist goverments howewer with the influens of Tsarits goverments between 1826 and 1918, they easly accepted socialist system after 1920. Repubic of Azerbaijan, either because of its geographical location between Turkey and other Turkic Republics or its border with Iran which has Azeri population three times more than Azerbaijan itself ( Azerbaijan has 7. 800. 000 population ) and the idea of reuniting both people or because of rich petrol rezerves, that has been noticed by western goverments and multinational companies and organisations. Azerbaijan has become an important place for economical and political struggle. End of Soviet Union can not be expected to abolish old dictatorial system in a shart period. In the first years of independence Azerbaijani goverment was established by people who oppesed to old system but were in experiencedand they failed, and than old statemen who were already experienced during the Sovied period came to govermend and now gained more power in all aspects of political life in Azerbaijan. VIII