Çocuklara yabancı dil olarak İngilizce öğretimi ve Çoklu Zeka Teorisi
Teaching English as a foreign language to children and multiple Intelligences Theory
  1. Tez No: 140913
  2. Yazar: İRFAN BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
oz Bu çalışmada, son zamanlarda eğitim dünyasında geniş yankılar uyandıran Howard Gardner'm Çoklu Zeka Teorisi 'nin, çocuklara yabancı dil olarak İngilizce öğretimine ne gibi katkılar sağlayacağını incelemek amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için çalışma kapsamında öncelikle şu sorular cevaplandırılmaya çalışılmıştır:. İngilizce'yi bu denli yaygın hale getiren ve insanlarda bu dili öğrenmeye yönelik güdülenmeyi gerçekleştiren etkenler nelerdir?. Türk eğitim sisteminde yabancı dil öğretimi alanında yapılan değişiklikler ve gelişmeler nelerdir ve bu değişikliklere yön veren etkenler nelerdir?. Çocuklara yabancı dil öğretiminde öğretmenlerin desteğe gereksinim duydukları alanlar nelerdir?. Çoklu Zeka Teorisi nedir ve hangi yönleriyle çocuklara yabancı dil öğretiminde yararlanılması gereken bir teoridir?. Çoklu Zeka Teorisi ışığında oluşturulan bir ders kitabı, sözel-dilsel ve matematiksel- mantıksal zekanın baskın olduğu bir anlayışla hazırlanan ders kitabına göre nasıl bir değişiklik sunmaktadır? Bu çalışmanın sonucunda, belirli dilbilgisi yapılarının, öğrencilerin değişik zeka türlerine yönelik farklı etkinlik ve ahştırmalarla sunulması gerektiği ortaya konulmuştur. ABSTRACT This study aims at identifying the advantages of applying Howard Gardner's Theory of Multiple Intelligences, which has heavily influenced schools, in teaching English as a foreign language to children. In order to reach this aim, primarily these questions are tried to be answered in the study:. What are the factors that made English so widely spread, and increased the motivation to learn this language in people?. What are the changes and recent developments affecting foreign languages education policy in Turkish educational system and what are the factors that affected the system in this way.. What are the areas that teachers require assistance and help in teaching foreign languages to children?. What is The Multiple Intelligences Theory and with what aspects should it be utilized in teaching foreign languages to children?. In what aspects is a foreign language teaching course book designed in the light of The Multiple Intelligences Theory different from a course book designed with an understanding where verbal-linguistic and mathematical-logical intelligences are dominant? In conclusion, it has been ascertained in this study that specific grammatical structures should be presented via different activities and exercises designed in accordance with various intelligences of the students.
Özet (Çeviri)