Bağımsızlık sonrası Azerbaycan Cumhuriyeti'nde siyasal muhalefet
The Political opposition of Azerbaijan Republic after independence period
  1. Tez No: 140914
  2. Yazar: CELAL BABAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Oz Bu çalışmanın amacı bağımsızlık sonrası dönemde Azerbaycan Cumhuriyetindeki siyasal muhalefetin gelişim sürecini, mevcut durumunu, yapısını, türlerini, iktidarla karşılıklı ilişkilerini ve siyasal hayatta ne kadar etkin olduklarını ortaya koymaktır. Azerbaycan'daki muhalefet partileri, 20. yüzyılın başlarında ülke siyasal hayatında ilk olarak görülen siyasal partilerin bir nevi devamı niteliğinde olduğu için ilk önce 1900- 1920 yılları arasındaki siyasal partiler incelenecek, daha sonra Sovyet Azerbaycan'ındaki siyasal yaşam, Azerbaycan'ın bağımsızlığına giden süreç ve bu süreçte Azerbaycan Halk Cephesinin rölû ayrıntılı biçimde ortaya konulacaktır. Bu bilgilerden sonra bağımsızlık sonrasında Azerbaycan'ın siyasal-kurumsai yapılanması ve siyasal muhalefet teorisi prizmasından ülke muhalefetinin yasal, anayasal ve Kurumsal örgütlenmesi incelenecek. Bu bağlamda, ülke siyasal hayatında etkili olan siyasal partiler ve onların oluşturdukları siyasi bloklar hakkında ayrıntılı bilgi verilecektir. Son olarak, ülkedeki muhalefet partilerinin karşılaştıkları sorunlar ele alınacak ve onların çözümüne ilişkin öneriler sunulacaktır. Abstract The aim of the thesis is to clarify the development period of political oppositional parties of Azerbaijan and their present positions. The structures, types, interaction with power of the parties and their strikes in this way at the political life will be overlooked. Political parties which existed between 1900-1920 will be taken under scrutiny because the present political parties in Azerbaijan are similar to the parties which existed in the beginning of twentieth century and then political life in Soviet Azerbaijan, independence period of state are to be investigated. The role of Azerbaijan National Front at this period will be examined in detail. In the light of this data, the political and institutional structure of Azerbaijan and the legal, constitutional and institutional structure will be studied in the perspective of oppositional theory. In this context, the political parties affective in the country's political life and their political blocks will be detailed. Finally, the adversities that oppositional parties come across, will be scrutinized and suggections relevant to the solutions will be presented.
Özet (Çeviri)