Mevlana'nın eserlerindeki iletişimsel boyut
The Communicative dimension in Mevlana's works
- Tez No: 140912
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE M. KALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tanıtım ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
oz“Mevlânâ'nın Eserlerindeki İletişimsel Boyut”araştırması, temel olarak Mevlânâ'nın eserlerinde herhangi bir iletişim boyutu olup olmadığını ve - varsa - bu iletişim boyutunun genel olarak hangi tür iletişim çerçevesinde incelenebileceği sorusunu cevaplamayı amaçlamaktadır. Bu araştırmanın yöntemi; Mevlânâ'nın eserleri, bu eserler içinde yer alan Mevlânâ'nın düşünce sistemi ve boyutları açısından; felsefi, psikolojik, dini ve edebi yönleri ele alınarak ve iletişim bilimine dair kavram ve kuramlarla kıyaslanarak yapılan örnekleme sonucu,“tümevarım”metodu kullanılarak oluşturulmaktadır. Gerek Mevlânâ'nın eserlerinden ve düşüncelerinden, gerekse bu eserlerdeki düşüncelerle benzeşen yada ayrılan düşüncelerden elde edilen anlamlı sonuçların, iletişim kuramları ve modelleriyle kıyaslanması sonucu ortaya çıkan netice; Mevlânâ'nın eserlerinde genel olarak, hem bireysel anlamda, hem de tek tek bireylerin oluşturduğu toplumlar ve kitleler anlamında bir iletişim mekanizması olduğunu göstermektedir. Temel kitle iletişim modellerinin çoğuyla örtüşen Mevlânâ'ya özgü bu modelin temel özellikleri; dil- zihin bağlantısı, sesleniş-algı özelliği, insan doğasımn, ihtiyaçlarının ve varoluşuna dair detayların iyi tespit edilmesi, tespit edilen detayların doğru ve amaca yönelik kullanımı (özellikle; düşünsel, duygusal, inanç ve beğeni boyutlarında) ve tüm bunların eşliğinde Mevlânâ'mn özgün söylemi, sevgi dili ve üstün seziş yeteneğinin birleşmesi olarak özetlenebilir. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The research of“The Communicative Dimension In Mevlânâ's Works”aims, basically, to answer the questions; weather there is a communicative approach in Mevlânâ's works, and -provided that there is- in what kind of communication field it could be examined. The method in this research has been formed using induction method from the points of Mevlânâ's works, basic concerpts and thoughts partipcipating in these works, the system and size of Mevlânâ's thoughts, taking their philosophic, pschologic, religious and literal approaches into consideration and in comparison with communicative concepts, theories and as a result giving examples. The conclusion reached with comparison of either Mevlânâ's works and thoughts or the meaningful outcomes of the thoughts similar to or different from these thoughts with communicative concepts and models indicates that in Mevlânâ's works, generally, exists a mechanism of communication both in individuals and in peoples and masses formed by individuals. The main characteristics similar to most of the basic mass communication models and peculiar to Mevlânâ can be summerized with the connection of language and intelligence, the characteristic of uttering and perception, the good understanding of human nature, needs and existance, the true and appropriate usage of details which were understood well (especially in thinking, feeling, belief and enjoyment) and as well as what has been mentioned here the style peculiar to Mevlânâ, his language of love and usage of his extraordinary perception skills. IV