Ege Denizi'nde deniz yetki alanlarının sınırlandırılması
Delimitation of the maritime boundaries in the Aegean Sea
  1. Tez No: 140922
  2. Yazar: MAHMUT KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAUF VERSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
öz Deniz Hukuku Sözleşmeleri ile uluslararası kurallar getirilmeye çalışılan, deniz yetki alanlarının sınırlandırılması, sınırlandınlmanm yapılacağı coğrafya ve özel durumları ile doğrudan ilişkilidir. Ege Denizi için bu zorluklar, ada, adacıkların aidiyetlerinin belirlenmesinden başlamakta, bu çok sayıdaki formasyonların yaygınlığı, Türkiye kıyılarına çok yakın ve“ yanlış tarafta ”konumlanmış olmaları ile artmaktadır. Bu çalışmada öncelikle Ege Denizi 'nin taraflar için önemli olan özellikleri belirtilmiş, sorunlu sahanın coğrafi sınırları ortaya konularak, deniz yetki alanları sınırlandırma çalışmalarının ilk aşaması olarak, sorunlu saha içindeki ada, adacıkların aidiyetleri irdelenmiştir. Müteakiben Deniz Hukukunun sınırlandırma açısından belirleyici maddeleri irdelenerek, deniz yetki alanları, Uluslararası Adalet Divam'nm benzer durumlarda almış olduğu kararlar ışığında incelenmiştir. Çalışmamda sürekli desteğini esirgemeyen tez danışmanım Prof. Dr. Rauf Versan'a, değerli görüşlerinden her zaman faydalandığım Sn. Esen Arpat'a, ayrıca çalışmalarımda gerek kaynak, gerekse sınırlandırmalarla ilgili çizimler için kullanılan yazılımları sağlayan, Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı 'na ve son olarak da sevgileri ve anlayışları benim için çok değerli olan eşim ve kızıma sonsuz teşekkürler ederim. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Delimitation of the Maritime Boundaries are directly related to the geography and the special circumstances of the area subject to the delimitation. The challanges in the Aegean Sea starts with the allocation of the sovereignty of islands and islets and grows with the widespread positions of these formations, which are located very close to the Turkish coast and on the“ wrong side ”. The first step of this study was to define the geographic limits of the problem and determine the sovereignty of the islands and islets in this area. Subsequently the aritcles of the law of the sea, that are relevant to the delimitation is examined under the guidance of the decisions taken by the International Court of Justice. My endless thanks to my adviser PhD Rauf Versan for his continuous support, Mr. Esen Arpat, whom I benefit from his valuable opinions, Department of Navigation, Hydrography and Oceanography that provided support with the source material and software being used for the delimitation and finally to my dear wife and daughter for all their love and understanding. IV