Kişiler arası iletişim sürecinde güven unsuru, güven ve ikna ölçeği örneği
The consept of trust in the process of interpersonal communication, an example of trust and persuasion scale
- Tez No: 140923
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tanıtım ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Güvenin ne olduğu kişisel ve toplumsal ilişkilerde nasıl bir rol oynadığı çalışmanın çıkış noktasıdır. Güvenin nasıl oluştuğu, iletişimde güven olgusunun ne olduğu, güven güvensizlik yaratan faktörler ile toplumsal güven ve güvensizliğe neden olan durumlar irdelenmiştir. Eğer iki insan birbirlerine güvenmiyorlarsa iletişim kurmada da bir takım sorunlarla karşılaşacaklardır hipotezinden hareketle iletişimin en önemli nedenlerinden biri olan“ikna”ve“tutum değiştirmeye yönelik iletişimin”dayanak noktası olan güvenilir bir kişi olmanın ne derece etkili olabileceği üzerinde durulmuştur. İnsanın toplumsal kuruluşu olarak nitelendirdiğim iletişim sürecinde ve kişilerarası iletişimde güvenin önemi irdelenmiştir. Amaç, kişisel ve toplumsal ilişkilerde güvenin önemine dikkat çekebilmek, güvensiz bir ortam ve ilişkide iletişimin sağlıklı, verimli ve istenilen düzeyde olamayacağını göstermektir. Tezin birinci ve ikinci bölümlerinde kaynağa dayalı bir arşiv çalışması, üçüncü bölümünde ise, ilk iki bölümde belirtilenlerin sınanmaya çalışıldığı alana dayalı bir kam araştırması yapılmıştır. Araştırma kısmında güven ve ikna ölçekleri oluşturularak, 430 kişi üzerinde bu ölçekler sınanmıştır. Ölçeklerin doğrulukları ve güvenilirlikleri alman sonuçlarda gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Starting point of this study is to understand the trust and its role in individual and in social relations. The establishing of trust, trust in communication, the factors create the trust and distrust and also the situations that cause social trust and distrust have been put forth in this study.“If two person don't trust each other in their communication process, they will be faced with some kinds of problems”. As we move from this hypotheisis, it was held the effectiveness of being trust in order to persuade and change the manner in communication. It has been discussed the importance of trust in communication process that I describe it main point of social establishment of human beings. The aim of this study is not only to get pay attention of people on the importance of trust in personal and social relations, but also to show the communication couldn't be healthy and efficient in distrust situations. In the first and the second part of my thesis an archive study has been done and the third part supported the first two parts with an opinion research study. In research part the persuation and trust measures have been applied on 430 people. It has been observed the Tightness and the trustworthyness of this measures on the results. m