Batı ve Türk kaynaklarına göre 1990'lı yıllarda Türk-Rus siyasi ve ekonomik ilişkileri
Turkish-Russian economic and political relations during the 1990's according to western and Turkish sources
  1. Tez No: 140921
  2. Yazar: NADEZDA DZHAVADOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZYÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
02 Sovyetler Birliği dağılmasından sonra dünya sahnesine yeniden Rusya çıkmaktaydı. Bu dönemde ise Türk-Ruş ilişkileri de yeni bir evreye girmiştir. Tarihe baktığımızda, Türkiye ve Rusya arasında çeşitli mücadeleler ve pek çok savaşlar yaşanmıştır, fakat Sovyetler Biriiği'nin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş dönemlerinde bir yakınlaşma görülmüştür. Soğuk Savaş döneminde Türkiye-SSCB ilişkileri iki kutuplu dünyanın dengelerinin izin verdiği çerçevede şekillenmiştir. Özellikle Mihail Gorbaçov'un“Perestroyka”ve“ Glasnot”siyasetine kadar iki ülke birbirine karşı biraz mesafeli yaklaşım içinde bulunmasına rağmen ekonomik konularda yakınlaşma başlamıştır. Türkiye ve Rusya arasındaki ekonomik ilişkiler her iki ülke için de önem taşımaktadır. Her iki ülkenin dış politika yaklaşımlarmdaki ekonomik boyutun ağırlığı giderek artmıştır. Aynı zamanda iki ülke arasında jeo-stratejik ve siyasi rekabet de mevcuttur. Türkiye ve Rusya'nın birbirlerini jeo-stratejik ve siyasi konularda rakip gözüyle görmeleri, hem siyasi hem de ekonomik açıdan karşılıklı ilişkileri olumsuz etkilemektedir. İki ülkenin dış politikalarını oluştururken ilişkilerinin ekonomik ve stratejik boyutlarını da dikkate almaları gerekmektedir. Bunları gerçekleştirmek için iki ülkenin birbirlerini daha iyi tanımalarında yarar vardır. Abstract After Union of Soviet Socialist Republics is separated, Russia is appeared in the World. In this period, relations between Turkey and Russia is entered in a new stage. When we look at the history, it has been so many wars and fightings between Turkey and Russia, but it has been a close friendship by Union of Soviet in the period of foundation of Turkey. In the period of Cold War, relations between Turkey - USSR has been formed in two poled world balances. In spite of approach in range in economical matters against to each others speeially,by Mihail Gorbachov till“Perestroyka”and“Glasnot”policy. Economical relations between Turkey and Russia are so important for both countries. Economical dimension in approaches of exterior policy of both countries are increased. At the same time, geo-strategic and political competition of Turkey and Russia is existing. Due to both countries are competitors to each other, for this reason, it is effected in negative from political and economical points. It is required to be considered their relations in economical and strategic by forming their exterior policies. In order to realize them, it is useful to known the better each other. m
Özet (Çeviri)