Pazarlama iletişimi aracı olarak reklamın tüketici davranışlarına etkisi
The Impact of advertisement on consumer behaviour as a marketing communication tool
- Tez No: 140940
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOLUNGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
ÖZET Günümüzde, hem işletmeler hem de tüketiciler açısından vazgeçilmez bir olgu durumuna gelen reklamın, tüketicilerin satın alma davranışları üzerindeki etkisinin incelendiği bu tez dört ana bölümden oluşmaktadır: Çalışmanın ilk bölümünde; reklam ile ilgili temel kavram ve tanımlara yer verilmiş, reklamın özellikleri, amaçları ve reklamcılıkla ilgili ekonomik ve sosyal içerikli çeşitli tartışmalar üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde; pazarlama iletişimi kavramı, amaçları, içerdiği öğeler, bu öğeler içerisinde reklamın yeri ve pazarlama iletişimi aracı olarak reklamın ne olduğu ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde; tüketici davranışları ve tüketici satın alma karar süreci ayrıntılarıyla ele alınmış ve son bölümde; reklamın, tüketicinin satın alma karar sürecinde geçirdiği her aşamadaki etkisini tespit etmek amacıyla yapılan alan araştırmasına yer verilmiştir. Araştırmada, 160 tüketiciye, hızlı ve dayanıklı tüketim malları söz konusu olduğunda satın alma kararlarını vermeden önce reklamları ne sıklıkta ve nasıl kullandıklarını ölçmeye yönelik sorulardan oluşan bir anket uygulanmıştır. Bu araştırmayla amaçlanan reklamın, tüketicilerin satın alma davranışını ne derece etkilediğini belirlemektir. Ölçüt olarak, tüketicinin satın alma kararlarını vermeden önce reklamlara hangi sıklıkta dikkat ettiği; reklamların ardından ürünlere karşı hangi sıklıkta ilgi duyduğu; yine reklamların etkisiyle hangi sıklıkta satın alma arzusu duyduğu ve bu satın alma arzusunu hangi sıklıkta eyleme geçirdiği alınmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuç; reklamın satın alma karar sürecinin her aşamasında tüketici üzerinde farklı bir etkiye sahip olduğu ve bu etkinin çok güçlü seviyelerde olmadığıdır. Elde edilen verilere göre reklam,“tüketici”olarak bireylerin, satın alma ile ilgili kararlarında etkili olmakla birlikte, satın almayı sağlayıcı tek unsur olmamaktadır. 262
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis advertising, which has become an important phenomenon for both consumers and organizations, and its effect on consumers ' buying behaviour are studied. The study consists of four main chapters. In the first chapter of the study, the core concepts and the definitions regarding advertising are outlined; properties of advertising, its purposes and economic and social content of the current discussions on advertising are emphasized. In the second chapter, the concept of“marketing communication ”, its purposes, features; the role of advertising within these features and its meaning as a marketing communication tool are defined. In the third part of the study, consumer behaviour and the consumer decision making process are elaborated in detail and finally in the last chapter, the empirical research, which investigates the impact of advertising in every step of the decision making process of the consumer, is delineated. In this research, a survey is carried out with 160 people and they have been asked, considering fast moving consumer goods and durables, to what extent they benefit from advertising before they make a purchasing decision. The purpose of this survey is to investigate to what extend advertising affects the consumer behaviour in the market. How frequent do consumers consult advertising before they make a purchasing decision; how common does an advertisement evoke consumers ' attention after it appears in the media and again how common do consumers get inspired by advertisement and motivated to action with this inspiration are the core criteria in this research. Outcomes of the investigation lay out that advertising has different impacts on the different steps of decision making process of consumers and this effect is far from being so powerful. In a nut shell, advertising is not the only but one of the many factors that has an effect on consumers ' buying behaviour. 263