Yöndeşme ve medya endüstrisi: İletişim alanında yöndeşme eğilimleri
Convergence and media industry: Convergence tendencies in the communication area
- Tez No: 140939
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇAPLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu çalışmada yöndeşine, tüm iletişim sektörlerini, pazar dinamiklerini, kurumsal yapıları, üretim, dağıtım ve tüketim gibi iletişimsel süreçleri etkileyen bir olgu olarak incelenmeye çalışılmaktadır. Çalışmanın temel sorunları, yöndeşmenin siyasal, ekonomik, teknolojik ve düzenleyici boyutlarına odaklanan üç temel düzeyde tartışılmaktadır. Yöndeşmenin, yalnızca içeriğin üretim, dağıtım ve tüketiminde yeni yollar sunan teknolojik bir olgu olmadığı, ayın zamanda medya ekonomisiyle ve düzenleyici yapılarla yakın ilişki içinde olduğu varsayılmaktadır. Çalışmanın temel yaklaşımı, yöndeşmenin basit şekilde yeni iletişim teknolojilerinin bir sonucu olmadığı şeklindedir. Teknolojiler ve kullanımları, ekonomik, politik ve sosyal yapılardaki daha uzun süreli değişimler içinde şekillenmektedir. Yöndeşme, yeni bir medya manzarasının ortaya çıkmasının temelinde yer alan teknolojik, düzenleyici ve endüstriyel değişimlerle; politik ve sosyo-kültürel bağlamdaki değişimlerin birleşiminin bir sonucudur. Bu bağlamda çalışmanın ilk bölümü, ekonomik yöndeşme ve iletişimin küreselleşmesi, yayıncılık ve telekomünikasyon alanındaki deregülasyon politikaları, küresel medya endüstrisi ve kamu hizmeti yayıncılığının gerileyişi gibi konulara odaklanmaktadır. İkinci bölümde, her tür enformasyonu yöndeştir en ve tüm iletişim şebekeleri üzerinden iletimine izin veren iletişim teknolojileri temel alınmıştır. Son bölümde ise düzenleyici yöndeşme, varolan düzenleyici yapıların ve politikaların sorgulanması bağlamında tartışılmıştır. 122
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it is attempted to analyze convergence as a fact that is influencing all communication sectors, dynamics of markets, institutional structures and communicative processes like production, distribution and consumption. The main issues on which this study is built upon are argued by focusing political, economical, technological and regulatory dimensions of convergence in three main levels. It is assumed that, convergence is not only a technological fact which serves new ways of producing, distributing and consuming of content but also closely related to media economics and regulatory structures. The basic approach of the study is that, convergence has not been primarily the result of the new communications technologies. Technologies and their uses are shaped by longer terms shifts in underlying economical, political and social structures. Convergence is affected by the changing political and socio- cultural context by a combination of technological, regulatory and industrial change underpinning the rise of new media landscape. In this context, the first part of the study focuses on economical convergence and other related issues like the globalization of communication, deregulation policies in broadcasting and telecommunications, global media industry and the regression of public service broadcasting. The second part is about developments in communications technologies have led to a convergence at the all forms of information and permitted to transmit across all types of network. In the final part, regulatory convergence is argued in the context of questioning the existing regulatory structures and policies. 123