Ev kadınlarının marka tercihinde televizyon reklamlarının etkisi: Bir uygulama
Effect of TV advertising in housewives brand preference: An application
- Tez No: 321728
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN PAPATYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Görsel ve işitsel mesajı bir arada gönderebilme büyük kitlelere ulaşma ve gündelik hayatın içerisinde büyük yer tutmasından dolayı, televizyon en çok tercih edilen reklam aracı olma özelliğini uzun yıllardır korumaya devam etmektedir. İşletmeler tüketicilerin satın alma davranışlarını yönlendirmek için kullandıkları televizyon reklamlarını hazırlarken tüketici davranışlarını belirleyen bireysel ve çevresel faktörleri dikkate alarak, anlatım formatlarını, yaklaşımlarını ve televizyon reklamı türlerini belirlemektedir.Ürün sayısı ve çeşidinin artması nedeniyle, işletmeler kendilerini tüketicilere fark ettirebilmek için, pazarlama iletişimine daha fazla önem vermeye başlamıştır. En önemli pazarlama iletişimi araçlarından olan reklamın işletmelerin hedef kitleleri ile iletişim faaliyetlerindeki?önemi giderek artmaktadır. Bu süreçte en önemli nokta; işletmelerin tüketicilerin satın alma davranışını şekillendiren tüketici özelliklerinin üzerinde durmalarıdır. Reklam, tüketicileri bir ürünü hizmeti, ya da markayı satın almaya karar vermeleri için ikna etmeye çalışır. Bu sebeple ürün, hizmet ya da marka konusunda bilgilendirme yapar ve tüketicilerin onları hatırlamasına yardımcı olur.Araştırmada, öncelikle, televizyon reklamları ve tüketici davranışları konuları teorik açıdan değerlendirilerek, daha sonra televizyon reklamlarının ev hanımlarının satın alma davranışları üzerindeki etkilerini ölçmeye yönelik olarak ev kadınlarına bir anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Companies give more importance to marketing communication due to the increase in numbers and types of services and products. Which are all aimed towards consumer awareness. One of the basic tools of marketing communication is the importance of advertisement which is increasing in company activities within its target markets. Within the communication process, the most important point that companies should recognize is consumers' qualifications that form consumer buying behavior. Advertisements attempt to persuade consumers on buying a particular product, service or brand. Therefore they provide information about products, services or brands and help consumers to recall them.Providing visual and auditory messages spontaneously, reaching masses and taking an important place in daily life, television has been keeping its quality of being the most used advertisement tool for years. In a television advertising campaign that is used to direct consumer buying behavior, companies analyze the effects of individual and environmental factors on consumer buying behavior and they determine the kind, form of narration and approach of television advertisement.In the research; first, subjects of television advertising and consumer behavior are evaluated theoretically and then a survey is conducted among women to measure effects of television advertising on women buying behavior.