Uluslararası ilişkiler kuramları açısından Neo-Realizm tarihsel sosyoloji ilişkisi
The Relationship between Neo-Realizm and historical sociology from the point of view of international relations theory
- Tez No: 140946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN UZGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET 'Tarihsel Sosyoloji - Uluslararası İlişkiler İlişkisi' başlıklı tez, neo-realist uluslararası ilişkiler kuramının, neo-Weberyen tarihsel sosyolojinin bakış açısıyla dönüştürülebilmesi ve uluslararası ilişkiler kuramına farklı gündemler sağlayabilmesi konusundaki olasılıkları incelemektedir. Neo-realist uluslararası ilişkiler kuramı, devlet ve uluslararası sistemle ilgili olarak indirgemeci ve tarih-dışı bir bakış açısına sahip olup, uluslararası sistemdeki değişimleri analiz edememektedir. Neo-Weberyen tarihsel sosyoloji ise, devleti kapsamlı bir biçimde analiz etmekte, devletin ortaya çıkışım, gelişimini, işlevlerini ve bunlardaki değişimleri etraflı bir şekilde ortaya koymaktadır. Neo-Weberyen yaklaşım, bir devlet kuramım içererek, uluslararası sistemin ve sistemdeki aktörlerin, özellikle devletlerin sahip olduğu işlevlerin değişmez olduğu görüşünü reddetmektedir. Bu nedenle, neo-realist uluslararası ilişkiler kuramına farklı bir gündem sunmaktadır. Uluslararası ilişkiler disiplininin özünde bulunan tarih ve sosyoloji, daha sonra bu alanda ihmal edilmiştir. Bu nedenle, uluslararası ilişkiler alanının çok disiplinli doğasından uzaklaşılmıştır. Tek nedenli açıklamalar, değişmez bir dünya görüşü neo-realist uluslararası ilişkiler kuramım sınırlamakta ve sistemdeki değişimleri anlamasını imkansız hale getirmektedir. Neo-Weberyen tarihsel sosyolojinin görüşleri doğrultusunda geliştirilecek bir tarihsel dünya sosyolojisi yaklaşımı bu sınırlılıkların üstesinden gelebilecektir. Böylece, değişmez olduğu düşünülen uluslararası sistemin değişebileceği ve bunun nasıl gerçekleştiği anlaşılarak, içinde bulunduğumuz dünyanın daha iyi bir dünya haline nasıl geleceği tartışılabilecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The possibility of transformation in the neorealist international relations theory, with the influence of the neo-Weberian historical sociology, and its potential of providing different topics to the international relations theory is analysed in this study named 'The Relationship Between Historical Sociology and International Relations'. Neorealist international relations theory has a reductionist and ahistorical point of view towards the state and the international system, and it cannot explain the changes in the international system. However, neo-Weberian historical sociology offers a thorough analysis of the state as well as explaining the emergence, the development and the operation of the state and the alterations in these phases. Neo-Weberian approach has a theory of state and rejects the view that the international system and its components, especially the role played by the states, are constant and subject to no change. For this reason, it proposes a different look to the neorealist international relations theory. While initially taking part in the formation of the discipline, history and sociology have later been neglected in the study of international relations, leading to an alienation from the original multi-disciplined nature of the field. One-dimensional explanations and static conceptualization of the world, limit the neorealist international relations theory and make the explaining of the changes in the system impossible. Developing a new approach using the views of neo-Weberian historical sociology, may provide solutions to the problems on the field face due to these limitations. This will, in turn, explain the changes and its reasons in the internationalsystem, previously believed to be static. With the changes understood it would be possible to discuss how to improve the world.