Örgütsel küçülme, yeniden yerleştirmede destek danışmanlığı ve Türkiye uygulaması
Downsizing, outplacement and its Turkish practices
- Tez No: 140947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZKANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
ÖZET Bu çalışmada temel amaç, örgütsel küçülme olgusunu, yeniden yerleştirmede destek danışmanlığını ayrıntılı olarak incelemek ve bu danışmanlığın Türkiye uygulamalarını analiz etmektir. Bu amaçla birinci bölümde, örgütsel küçülme olgusunu detaylı olarak incelenmektedir. Örgütsel küçülme ve neden olduğu işsizlik, geçtiğimiz yüzyılın en büyük sorunlarından biri olan işsizliği körükler bir niteliğe sahiptir. Karşılaşılan birçok sorunda, maliyetleri düşürmek için akla gelen ilk yol olması, örgütsel küçülmenin yarattığı işsizlik sorununu daha şiddetli kılmakta ve tehlikeli hale sokmaktadır. Bu nedenle bu bölümde, personel sayısında indirime gitme ve küçülme stratejilerine yer verilmekte, işten çıkarmalara alternatif olarak uygulanan yöntemler ortaya konmakta, küçülme sürecinin planlı ve sistemli bir şekilde yürütülmesi için dikkat edilmesi gereken noktalar vurgulanmaktadır. İkinci bölümde, otuz tul önce ABD' de uygulanmaya başlayan ve işten çıkarılan personele uygulanan yardımlardan biri olan yeniden yerleştirmede destek danışmanlığına ayrılmıştır. Bu bölümde önce genel olarak işten çıkarılan personele uygulanan yardımlar anlatılmakta; ardından yeniden yerleştirmede destek danışmanlığı incelenmektedir. Danışmanlığın gelişim süreci, uygulama alanları, teorik altyapısı, fonksiyonları, uygulama süreci ve sonuçlan, güçlü ve zayıf yönleri bu bölümde değinilen diğer noktalardır. Ayrıca bu bölümde, yeniden yerleştirmede destek danışmanlığına yönelik olarak geliştirilen modeller analiz edilmekte ve yeni bir model önerisi sunulmaktadır. Son bölüm, yeniden yerleştirmede destek danışmanlığı uygulamalarına ve Lee Hecht Harrison İstanbul üzerine bir örnek olay çalışmasına ayrılmıştır. Bu kısımda amaç çalışmanın birinci ve ikinci bölümünde değinilen teorik bilgiler ile uygulamanın karşılaştınlmasıdır. Sonuç olarak, yeniden yerleştirmede destek danışmanlığının ülkemizde yeni ve yaygın olarak tanınmayan bir danışmanlık olduğu, teori ve uygulamanın örtüştüğü, bununla birlikte bu alanda hem teorik hem de pratik olarak katediîecek uzun yollar olduğu düşünülmektedir. 193
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aims to depict a broader view of downsizing and donate a more extensive role outplacement in preserving employment and benefits of survivors as well as dismissed employees. Under this framework, first it performs a literature review on some basic terms, theories of job loss, effects of downsizing on organization, dismissed and surviving employees. Later, it presents a conceptual framework for outplacement and summarizes former models. Consequently it merges outplacement and downsizing in a new model which proposes broader roles to different bodies. It proposes that legal regulations, employers' responsibilities should be enhanced in favor of employees and coping strategies should be developed and placed by employers to protect well-being of employees. In the first section the focus is on the theoretical background of downsizing. Literature has been elaborated from different, even opposite perspectives. It has been stressed that downsizing is not only a way to reduce costs, but rather a strategy or part of a strategy that aims ensuring competitive advantage. Second section was dedicated to outplacement, a new counseling for assisting dismissed employees after downsizing. After dealing with theoretical and historical background; six models have been examined relating the concept: Super's Theory of Career Counseling, Latack and Dozier's Career Growth Model, Mirabile's Stages of Transition Counseling Model, Kirk's Holistic Outplacement Model, Aquilanti Integrated Model and the SOCOSE Project. Succeding that, a broader, new model was tried to build. The motive under this endeavor was that the models of Latack & Dozier, Kirk and Aquilanti have been developed mainly according to the relationship between the dismissed employee and the counselor. However, the role of the employer seems somehow ignored or slighted. Almost none of these models depict a clear road for employers or their agents. Besides, these models ignore the impact of layoffs on society. On the other hand the SOCOSE (Social Convoy and Sustainable Employability) Project, the one which is performed by Bremen University under supervision of Thomas Keiselbach, aims at the formulation of an integrated European model of outplacement counseling. It proposes some measures for donating transparency to layoff process in favor of employees, for supporting dismissed employees in their coping process and providing them to reenter the job market in the shortest time possible. 194In line with SOCOSE Project, we believe it would be more helpful to design a concept that places outplacement in a position where not only psychological and professional burden on dismissed employees could be alleviated and they could be replaced but also it assists to create & new structure in which operates a better economic body, employees are protected as well as organizations and unemployment could be prevented. Counseling should be planned to form a lifetime endeavor that ensure continuous learning and adoption of requirements of job market as well as a support which appears in the process of job loss. For that reason, it is a must that all sides of the job market could be inserted to outplacement process; dismissed employees, survivors, managers, society, government and counselor. Under a new concept, we propose a new understanding that could be implemented in organizational downsizing process, with three main stages: planning, supervision and support. Third section includes outplacement practices worldwide and in Turkey. After depicting a general picture, results of a case study about outplacement practices of Lee Hecht Harrison Istanbul office have been presented. Thus, theoretical accumulation and practical experience have been compared and analyzed. Basic benefit of this research has been to reveal that; -Turkey does not have sound experience in outplacement consulting. -However, practical findings verify theoretical data. -There is much to do with outplacement both in theoretical and practical aspects. 195