Türkiye'de devletin ekonomideki rolü ve iktisat politikası aracı olarak dolaysız devlet müdahaleleri
The Economic role of the state in Turkey and direct government interventions as economy policy tool
  1. Tez No: 140945
  2. Yazar: YASEMİN NAZIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUZER PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET 1980'lerin başından beri devletin ekonomik ve sosyal hayattaki rolü hakkındaki tartışmalar artmıştır. O zamandan bu yana uygulanan ekonomi politikaları üzerinde önemli etkileri olan arz yanlı iktisatçıların görüşü devletin rolünün serbest piyasa mekanizmasının daha iyi işleyebilmesi ile sınırlı tutulmuştur. Diğer taraftan, aynı dönemde yaygınlaşan“piyasa başarısızlıkları yaklaşımı”, kaçınılmaz olarak görülen piyasa başarısızlıklarını düzeltmek için devlet müdahalelerinin gereğinin altını çizmiştir. Bu bağlamda, ekonominin bugünkü durumunda, hükümetler çeşitli şekillerde ekonomiye müdahale etmektedir, doğrudan veya dolaylı şekilde, örneğin: vergilendirme, sosyal malların temini, düzenleme. Bu nedenle, bu tezde başlıca devlet müdahaleleri üzerinde çalışılmıştır, özellikle Türkiye durumu incelenmiştir. Çalışmada öncelikle teoride devlet modelleri ve bunlara ilişkin doğrudan devlet müdahaleleri tartışılmıştır. İkinci olarak, devletin müdahale türleri, devlet müdahalelerin temel araçları, devletin iktisadi gerekçeleri temelinde devlet müdahalelerin iktisadi rasyoneli incelenmiştir. Son olarak, Türkiye'deki doğrudan iktisadi müdahaleler değerlendirilmiştir. 138
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since early 1980s, the debate on the economic and social role of the state in economy has increased tremendously. From the supply side economics' point of view which had a great impact on economic policies pursued since then, the role of the state should be limited to helping the free market mechanism function better. On the other hand,“the market failures approach”which also became familiar during the period, points out the necessity of the state interventions to correct so-called market failures deemed unavoidable. At this context, subject to the current state of the economy, governments interfere with it in various way, either direct or indirectly i.e. taxation, social goods provision, regulation. Therefore, this thesis is mainly about the direct interventions, particularly examining the Turkish case. In the study, firstly, government models and related governmental interventions are discussed in theory. Secondly, economic rational of the government interventions are examined with reference to the intervention types and tools used for this purpose. Finally, direct enonomic interventions of the Turkish government are evaluated as a case study in the last section. 137