Online and offline information sources in choosing leisure travel: A study of Turkish travelers
Turistik amaçlı gezilerin seçiminde kullanılan internet ve internet dışı: Türklerin seyahat alışkanlıkları üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 141008
  2. Yazar: MARİA DOLORES ALVAREZ BASTERRA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN ASUGMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
KISA ÖZET Turistik Amaçlı Gezilerin Seçiminde Kullanılan Internet ve Internet-Dışı Kaynaklar: Türklerin Seyahat Alışkanlıkları Üzerine Bir Çalışma Maria Dolores Alvarez Basterra Bu çalışmanın amacı, bireylerin seyahat kararlan alırken kullandıkları ve yararlı buldukları bilgi kaynaklarını araştırmak ve bu durumda etkili faktörleri ortaya çıkarmaktır. Yeni geliştirilen elektronik bilgi kaynaklarının gezi planlamasındaki rolü bu çalışma kapsamında incelenmiş ve önemli bulgular elde edilmiştir. Araştırmanın diğer bir amacı da, bilgi kaynaklarına yönelik tutum ve davranışların pazar bölümlendirmede kullanılıp kullamlamayacağmı ortaya çıkarmaktır. Başlangıç olarak, kişilerin tatillerini nasıl planladıklarım ve bilgi araştırırken Internet' in ne şekilde etkili olduğunu anlamaya yönelik niteliksel bir araştırma yapılmıştır. Bu aşamada grup mülakatları ve derinlemesine bire bir mülakat teknikleri kullanılarak kolayda örneklem yoluyla seçilmiş Türk ve İspanyollarla görüşülmüştür. Çalışmanın ikinci aşaması niceliksel araştırma olarak gerçeldeştirilmiş olup, anket yöntemi kullanılarak, istanbul'da yaşayan, Internet'e erişimi olan ve yılda en az bir kez turistik amaçlı seyahat eden 503 Türk'ün görüşleri saptanmıştır. Araştırmanın sonucu bilgi kaynaklarmm, özelliklerine bağlı olarak kişisel veya genel ya da yanlı veya yansız olarak smıflandrnlabileceğini göstermiştir. Elektronik kaynaklar ıxbilgiyi verene bağlı olarak farklılaşmakta ve bu kaynaklar Internet dışı benzerlerinden de farklı olarak nitelendirilmektedirler. Bu çalışma aynı zamanda kişilerin farklı bilgi kaynaklannm yararına ve kullanımına ilişkin algılamalarım etkileyen ana faktörleri ortaya koymaktadır. Araştırmanın sonucu bu ana faktörlerin, kişisel özellikler, duruma bağlı değişkenler, seyahatin ve varış noktasının özelliklerinden oluştuğunu göstermiştir. Ayrıca, çalışmanın ana bulgularından biri de seyahat edenlerin, pazar bölümlendirme yönünden, bilgi kaynaklarım farklı yönlerde algılayan iki gruba ayrıldıklarıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Online and Offline Information Sources in Choosing Leisure Travel: A Study of Turkish Travelers by Maria Dolores Alvarez Basterra The purpose of the study is to determine the main factors that influence an individual's perception of usefulness and use of information sources in choosing leisure travel. In this context, the role of new electronic sources in relation to holiday planning is investigated and assessed. A secondary aim of the research is to understand whether travelers can be segmented according to these perceptions. As a first step a qualitative exploratory investigation is carried out to understand how individuals plan their holidays and the effects of the Internet on information search. Focus groups and in-depth interviews are completed among a convenience sample of Turkish and Spanish respondents. The second phase of the study uses survey methodology to access a sample of 503 Turkish travelers, purposively selected among individuals living in Istanbul, with access to the Internet and traveling at least once a year for leisure purposes. The research concludes that information sources can be classified according to their characteristics as being personal or impersonal, and neutral or advocate. Electronic sources are perceived differently according to the information-provider, and they are also considered as distinctive from their offline counterparts. VllThis study also establishes the main factors that affect the individual's perceptions of usefulness and use of the different information sources. These factors include personal characteristics, situational variables and characteristics of the destination and the trip. Moreover, a major finding of the research relates to the segmentation of travelers into two different groups with different perceptions of information sources. vııı