Türkiye'de çok partili dizgeye geçiş sürecinde Demokrat Parti-Cumhuriyet Halk Partisi ilişkileri (1946-1947)
The Relations between the democratic Party and the Republican People's Party in the process of transition to Multi-Party system in Turkey (1946-1947)
  1. Tez No: 141028
  2. Yazar: FEHMİ AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
ÖZET 1946-1947 yıllan, Türkiye'de çok partili dizgeye geçiş sürecinin en önemli yıllandır. Türkiye'nin çok partili dizgeye geçişinde iç ve dış faktörler, İnönü'nün başat rolüyle birlikte değerlendirilmelidir. Çok partili dizgeye geçiş tümüyle İnönü'nün istek ve arzusuyla olmuştur. Ancak İnönü'nün arzusuna etki eden bazı iç ve dış faktörler yadsınamaz. Demokrat Parti (DP),“danışıkhlık”nitelemesine hak verdirecek biçimde kurulduysa da, daha sonraki iki yılda içte ve dışta yaşanan olaylar çok partili süreçten geri dönülmesine olanak vermeyecek biçimde gelişmiştir. DP kurulduktan sonra bir süre iktidar partisinin hoşgörüsüyle karşılaşsa da, belediye seçimlerini boykot etmesi ve umulanın üzerinde bir örgütlenme başansı göstermesi üzerine iktidar partisinin ona karşı tutumu giderek sertleşmiştir. Gerginliğin doruğa çıkması üzerine İnönü devreye girmiş ve iki parti arasında arabuluculuğa soyunmuştur. Cumhurbaşkanı İnönü, tarihe“12 Temmuz Beyannamesi”olarak geçen bildirisiyle muhalefetin de iktidar partisinin koşullan içinde çalışacağı güvencesini vermiş ve çok partili dizgenin süreğenliğini sağlamıştır. 1946-1947 yıllan, Türkiye'nin ABD'ye yanaşmasıyla koşut biçimde Atatürk devrimlerinden yüz çevirdiği bir dönemin başlangıç yıllan olması bakımından da incelenmelidir. Türkiye'de şu anda yüz yüze olduğumuz ekonomik ve toplumsal pek çok sorunun kaynağı incelenen dönemde aranmalıdır. 268
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The years of 1946 and 1947 are the most outstanding period in the process of transition to multi-party system in Turkey. The domestic and foreign factors in this transition are handled and evaluated with İnönü's dominant role. This transition is completely an outcome of İnönü's desire and initiation. However, some domestic and foreign factors that influence his initiation can not be ignored. Although Democrat Party (DP) was established in such a way that justifies the attributions of being“tutelar”, some domestic and foreign events in the following two years made the multi-party process irrevocable. Even though DP was tolerated initially, due to DP' s boycott of municipality elections and its sudden success in organizing throughout Turkey, the stance of power became more and more harsh. As the tension reached its peak İnönü involved in and attempted to mediate between these two parties. The president İnönü gave the guarentee of providing opposition with the same circumstances of the party on power and so, enabled the continuity of multi-party system. The years of 1946 and 1947, Turkey's getting closer to the USA paralleled with distancing Atatürk's revolutions must be studied in terms of especially, being the initial years of such distancing. The roots of many economic and social problems that are facing Turkey now are to be sought in these years. 269