Azerbaycan-Avrupa ilişkilerine Rusya ve Türkiye'nin yeri
The Position of Russia and Turkey in Azarbaijan-Europe relations
  1. Tez No: 141029
  2. Yazar: ELDAR ALİYEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EREL TELLAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Özet 1991 yılında bağımsızlığını elde ettikten sonra, Azerbaycan Batı yönlü dış politika izlemeye çalışmıştır. Özellikle Avrupa devletleri ve kurumları ile işbirliğini geliştirmek ve bu kurumlarda yer almak, Azerbaycan dış politikasının hedeflerinden biri olmuştur. Azerbaycan - Avrupa ilişkilerinin gelişmesi, 1990'h yıllara kadar bu devlete yabancı olan demokrasi, insan hakları, serbest piyasa ekonomisini de gündeme getirecektir. Çünkü, Avrupa devletleri ve AB başta olmak üzere Avrupa kurumlan, dış politikalarında bu konulara öncelik vermektedirler. Azerbaycan, bağımsızlık sonrası yasal reformlar konusunda Avrupa Konseyi ile işbirliği yapmaktaydı. 1996 yılında“özel davetli”statüsü ile bu kuruma katılan Azerbaycan, 2001 yılında tam üyelik elde etti. Azerbaycan'ın AB ile ilişkileri, 22 Nisan 1996'da imzalanan Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması ve TACIS programı çerçevesinde yürütülmektedir. AB'nin TACIS programı çerçevesinde başlattığı TRACECA ve INOGATE projelerinde de Azerbaycan'a önemli yer verilmiştir. Azerbaycan - Avrupa ilişkilerinin güvenlik boyutu da, bağımsızlıktan beri Ermenistan'la savaş yaşayan, Rusya ve İran gibi dış tehditlerle karşı karşıya kalan Azerbaycan açısından önemlidir. Azerbaycan Dağlık Karabağ sorununu AGİT çerçevesinde çözmeye çalışmakta, ayrıca uzun vadeli güvenlik politikaları açısından NATO ile ilişkilerini geliştirmekte ve Barış İçin Ortaklık programı çerçevesinde işbirliğinde bulunmaktadır. Aynı zamanda Azerbaycan, çok uluslu şirketleri kendi yanına çekerek, sorunların çözümünde uluslararası destek elde etmeye çalışmaktadır. 133Rusya ve Türkiye, Azerbaycan'ın Avrupa ile ilişkilerinde önemli rol oynayan iki devlettir. Batılı devletler hem Azerbaycan'ı eski SSCB devletleri ile beraber değerlendirmekte, hem de bölgenin Rusya'nın etki alanı olduğunu kabul etmektedirler. Türkiye ise Azerbaycan'ın gelişmesi için Batılı değerlere sahip bir model ülkedir. İkisi arasındaki rekabetin en çok görüldüğü alan petrol boru hatlarıdır. Çünkü petrol boru hattının geçeceği ülke sadece ekonomik açıdan değil, jeopolitik açıdan da kazançlı çıkacaktır. Her ne kadar Batılı gözlemciler, Azerbaycan' m ve Orta Asya Cumhuriyetleri'nin Avrupa ile ilişkilerini doğrudan kurmak istediklerini söyleseler de, AB - Türkiye ilişkilerinin gelişimi, AB'nin bu bölgeye yönelik politikalarında da belirleyici olacaktır. 134
Özet (Çeviri)
Summary Particularly one of the aim targeted by the Azerbaijan foreign policy, is to evaluate bis relations with European states and institutions and to take place in these institutions by following westernized policies, after gaining independence at 1991. The progress between Europe and Azerbaijan will also bring democracy, human rights and the liberal economy on the agenda of this country that is not familiar. First of all, the European States, and the European Union with European institiutions together they give special priority in their foreign policies. Azerbaijan was cooperating with European Council for the relevant legal reforms after independence. At 1996 Azerbaijan participated by obtaining“exceptional guest”status in this institution and at 2001 obtained full membership. The relations between Azerbaijan and European Union are carrying out, with the frame program of TACIS and corporation agreement signed at 22 April 1996. The European Union gives Azerbaijan an important role in the projects of TRACECA and INOGATE started within the program frame of TACIS. For Azerbaijan, it is important to have security dimension of the European - Azerbaijani relations, because of war with Armenia and treads from Iran and Russia since his independence. Azerbaijan is trying to solve Karabağ conflict within OSCE frame and also evaluating his relations with NATO, for the point view, for long term security policy and also cooperating for providing peace. At the same time, Azerbaijan by attiring multi - national companies, to his side, is aiming to provide international support for the solution. 135Russia and Turkey are playing an important role for the relations between Europe and Azerbaijan. Western States are appraising Azerbaijan with the former USSR and also they are accepting the region is Russia's influence area. Turkey is a country has Western values which can be a model for Azerbaijan's development. Pipeline is the most competitive area between two countries. The reason is, countries the pipeline will traverse, not only economically, but also geopolitical point of view they will be beneficiary. Although Azerbaijan and Central Asia Republics, wishing to build direct relation with the EU, the progress in relations between Turkeys and the EU will be diagnostic for the EU towards to region. 136