Muvakkit-Zade Muhammed Pertev hayatı, sanatı ve Divanı'nın tenkitli metni
The Criticized edition of Muvakkit-Zade Muhammed Pertev's life, ard and Divan
  1. Tez No: 141037
  2. Yazar: EKREM BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLKADİR GÜRER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 670
Özet
ÖZET“Muvakkit-zâde Muhammed Pertev Hayatı-Sanatı ve Divânı'mn Tenkitli Metni”adlı doktora tezi, bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Pertev'in yaşadığı yüzyılın sosyal, siyasî ve edebî durumu hakkındaki kısa bilgiler giriş bölümünde verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümü, Pertev'in hayatı ve eserlerine ayrılmıştır. İlk defa tarafımızdan tespit edilen kaynaklardaki bilgiler doğrultusunda şairin tam bir hayat hikâyesi yazılmış; Pertev'in eserleriyle ilgili kaynaklardaki çelişkili bilgiler de açığa kavuşturulmuştur. ikinci bölümde de şairin edebî kişiliğine yer verilmiştir. Pertev'in edebî kişiliği kaynaklarda ve Divânı' ndaki bilgiler değerlendirilerek yazılmış; Pertev Divânı'ndaki şiirler de şekil ve muhteva açısından incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümü ise Pertev Divân'm yurt içi ve yurt dışı kitaplıklarında tespit edilen on dört yazma nüshasının tavsifi ve tenkitli metnine ayrılmıştır. Tespit ettiğimiz nüshalar tek tek incelenmiş; bu inceleme sonucunda üç nüsha seçilmiş ve tenkitli metin bu üç nüshanın karşılaştırılmasıyla kurulmuştur. Böylece ilk defa Divân'm tam bir metni divân edebiyatmda kullanılan bilimsel yöntemlerle hazırlanmış ve araştırmacıların istifadesine sunulmuştur. 542
Özet (Çeviri)
ABSTARCT The doctorate thesis“Muvakkit-zâde Muhammed Pertev' s Life, Art-style and Critical Text of his Divân”consists of three parts and an introduction. Some information about social, political and literary situation of the century that Pertev lived in has been given in the introduction part. In the first part of the study, Pertev' s life and works were mentioned. Using the resources that were found by us, his whole life has been written. Contradictory information about his works in some resources were also clarified. In the second part, his literary character were explained. His literary character stated by evaluating various sources and information in Divân. The poems in his Divân has also been examined in form and content. The third part of the study is about Pertev's Divan's fourten menuscript copies which ara at home and abroad libraries and the critisized text. These copies were examined one by one and as a result, three copies were chosen and the critized text were formed by comparing them. Thus a coplete text of Divân has been prepared by scientific methods used in Divân literature and submitted to the usage of seachers. 543