Rabindranath Tagore'un eserlerinin kadının gelişmesi ve özgürleşmesi açısından incelenmesi
- Tez No: 141036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÇAKIR İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET RABINDRANATH TAGORE'UN ESERLERİNİN KADININ GELİŞMESİ VE ÖZGÜRLEŞMESİ AÇISINDAN İNCELENMESİ Sezer, Deniz Yüksek Lisans, Güzel Sanatlar Eğitimi Programı Tez Danışmanı: Doç. Dr. Ayşe Çakır İlhan Haziran, 2004, vii+228 sayfa Bu araştırmanın amacı, Rabindranath Tagore'un eserlerini kadının gelişmesi ve özgürleşmesindeki rolü açısından değerlendirmektir. Bu çalışma, bir Literatür Araştı rması'd ir. Çalışmanın verileri, Rabindranath Tagore'un araştırma konusuyla paralellik gösteren 10 eseri ile sınırlandırılmıştır. Rabindranath Tagore'un eserlerinden taranan veriler, kadın, özgürlük, gelişim, değişim, sanat, sevgi, yaşam, tanrı, birey ve toplum kavramlarına, verilerin yaklaşımı bağlamında Söylem Çözümlemesi ile değerlendirilmiştir. Çalışma 6 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm problem, amaç, önem, sınırlılıklar ve tanımları içeren“Giriş”bölümüdür. İkinci bölümde Rabindaranath Tagore'un yaşamöyküsü, kültürel açıdan yakın çevresi, Tagore'un ailesinin ve kültürel öğelerin Tagore'un sanatı üzerindeki etkisi, Tagore'un sanatı ve kadın konusundaki görüşleri ele alınmıştır. Üçüncü bölüm“Yöntem”bölümüdür. Dördüncü bölüm Rabindranath Tagore'un eserlerinin değerlendirilmesini içermektedir. Beşinci bölümde“Bulgular ve Yorumlar”, altıncı bölümde“Sonuç ve Öneriler”yer almaktadır. Araştırmadan elde edilen bulgular, kadının eğitim, bilim, felsefe ve sanat ile ruhsal ve kültürel olarak gelişebileceğini, gelişimini sürdürebileceğini, bilincini özgürleştirebileceğini ve kendini özgür bir birey olarak toplumda var edebileceğini; kadının ruhsal ve kültürel gelişiminin toplumsal gelişime yansıdığını göstermiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RESEARCH OF RABINDRANATH TAGORE'S WORKS OF ART IN TERMS OF WOMAN'S DEVELOPMENT AND HER BECOMING FREE Sezer, Deniz Yüksek Lisans, Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı Eğitim Programları ve Öğretim / Güzel Sanatlar Eğitimi Programı Tez Danışmanı: Doç. Dr. Ayşe Çakır İlhan Haziran 2004, vii+228 sayfa The purpose of this research is to assess the role of Rabindranath Tagore's works of art with regard to woman's development and her becoming free. This study is a Literature Survey. The data of this study was restricted with Rabindranath Tagore's 10 works, which are parallel to the subject of the research. The data collected from Rabindranath Tagore's works are evaluated by using Pronounciation Analysis within the context of woman, freedom, development, change, art, love, life, God, individual and society concepts. The study contains 6 main chapters. The first chapter is the“Introduction”chapter that contains the problem, purpose, importance, restrictions and definitions. In the second chapter, the life story of Rabindranath Tagore, his colleagues in point of culture, the effect of his family and the cultural elements on his art, and the ideas of Tagore about art and woman are discussed. The third chapter is the“Methods”chapter. The fourth chapter includes the evaluation of the works of Rabindranath Tagore. The fifth chapter is composed of the“Findings and Interpretations”, and the sixth chapter contains the“Conclusion and Recommendations.”The findings obtained from the research has demonstrated that woman develop spiritually and culturally with education, science, philosophy and art, she can maintain her development, she can free her conscious and she can survive in the community as a free individual, and the spiritual and cultural development of the woman has reflected to the social development.